Warszawa, 09.01.2026. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (P) oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (L) podczas podpisania porozumienia w sprawie realizacji ochotniczego szkolenia wojskowego studentów i absolwentów uczelni wyższych w Szkołach Legii Akademickiej, 9 bm. w siedzibie Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

Szef MON: ponad 22 tys. studentów zostało żołnierzami w ramach Legii Akademickiej

Ponad 22 tys. studentów zostało żołnierzami w ramach programu Legii Akademickiej – poinformował w piątek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz po podpisaniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego nowego porozumienia w sprawie tej inicjatywy.

  • 20.09.2022 PAP/Lech Muszyński
    Student

    Trwa nabór do ministerialnego projektu "Legia Akademicka"

    Do piątku 15 marca uczelnie mogą zgłaszać chęć udziału w projekcie "Legia Akademicka", organizowanym przez ministrów: obrony narodowej oraz nauki. W ramach programu studenci i absolwenci będą mogli odbyć ochotnicze szkolenia wojskowe.

  • 20.07.2019 PAP/Marcin Bielecki

    MEiN: do 10 lutego uczelnie mogą zgłaszać się do VI edycji Legii Akademickiej

    Do 10 lutego br. uczelnie publiczne I niepubliczne mogą zgłaszać swój udział w VI edycji Legii Akademickiej – przypomniało we wtorek Ministerstwo Edukacji i Nauki.

  • 20.07.2019 PAP/Marcin Bielecki
    Student

    Ponad 500 studentów z Legii Akademickiej złoży przysięgę wojskową

    Ponad 500 studentów uczestniczących w programie ochotniczych szkoleń wojskowych Legia Akademicka złoży w sobotę przysięgę po zakończeniu szkolenia, blisko połowa z nich to kobiety – poinformował rzecznik Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk Waldemar Krzyżanowski.

  • Fot. PAP/Marcin Bielecki 20.07.2019.
    Student

    Szkolenie praktyczne Legii Akademickiej ukończyło ponad 16 tys. studentów

    Od początku programu ochotniczego szkolenia wojskowego Legia Akademicka z 2017 r. szkolenie praktyczne ukończyło ponad 16 tys. studentów. Zainteresowanie programem jest co roku bardzo duże, a szkolenie praktyczne odbywa się w jednostkach wojskowych - przekazało PAP MEiN.

  • 07.02.2020. Na zdjęciu Włodzimierz Bernacki. PAP/Mateusz Marek

    Bernacki: trwa nabór do 5. edycji "Legii Akademickiej"

    W dotychczasowych czterech edycjach "Legii Akademickiej" teoretycznie przeszkolono ponad 16 tys. studentów. Szkolenie praktyczne ukończyło i złożyło przysięgę wojskową ok. 9 tys. osób - poinformował wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki. Przypomniał, że trwa nabór do 5. edycji.

  •  04.11.2021. Sekretarz stanu w MEiN Włodzimierz Bernacki (P) oraz sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz (L) podczas konferencji prasowej „Legia Akademicka” – inauguracja V edycji projektu MEiN, 4 bm. w Warszawie. PAP/Tomasz Gzell

    Skurkiewicz o "Legii Akademickiej": W roku akademickim 2021/2022 będę trzy moduły: podstawowy, podoficerski i oficerski

    W roku akademickim 2021/2022 w projekcie "Legia Akademicka" będą trzy moduły: podstawowy, podoficerski i oficerski – poinformował w czwartek wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. "Legia Akademicka" to projekt skierowany do studentów zainteresowanych pełnieniem służby zawodowej.

  • Fot. PAP/Leszek Szymański 12.08.2019

    Legia Akademicka – zajęcia wojskowe dla ochotników na 60 uczelniach

    60 uczelni w całym kraju przystąpi do programu Legia Akademicka, który szkoli ochotniczo studentów chcących zostać żołnierzami – poinformowało Biuro do spraw Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej".

  • Fot. Fotolia
    Student

    Na Politechnice Koszalińskiej zainaugurowano drugą edycję Legii Akademickiej

    52 studentów rozpocznie w kwietniu na Politechnice Koszalińskiej szkolenie teoretyczne w ramach drugiej edycji Legii Akademickiej. W czwartek na uczelni odbyła się uroczysta inauguracja projektu.

  • Wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk (L) oraz wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Aleksander Bobko (P) podczas uroczystości podpisania, w imieniu ministrów konstytucyjnych, prozumienia w sprawie realizacji pilotażowego programu ochotniczego szkolenia studentów – pn. „Legia Akademicka”, 21 bm. w MON w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz 21.08.2017

    Dobrowolne szkolenia wojskowe dla studentów-od nowego roku akademickiego

    Bezpłatne, dobrowolne szkolenia wojskowe dla studentów przygotowane przez resorty: nauki i obrony ruszą na wyższych uczelniach już w nowym roku akademickim. Porozumienie w sprawie powołania "Legii Akademickiej" podpisano w poniedziałek.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera