Ponad 500 studentów z Legii Akademickiej złoży przysięgę wojskową

20.07.2019 PAP/Marcin Bielecki
20.07.2019 PAP/Marcin Bielecki

Ponad 500 studentów uczestniczących w programie ochotniczych szkoleń wojskowych Legia Akademicka złoży w sobotę przysięgę po zakończeniu szkolenia, blisko połowa z nich to kobiety – poinformował rzecznik Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk Waldemar Krzyżanowski.

Najwięcej - 56 studentów - będzie przysięgało w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, uroczystości odbędą się także w 18 innych miejscowościach w całej Polsce, m.in. w Poznaniu, Toruniu, Bartoszycach, Wałczu, Żaganiu i Bytomiu.

Do piątej edycji Legii Akademickiej przystąpiło 69 uczelni. Na zajęciach akademickich studenci uczestniczyli w części teoretycznej szkolenia. Mieli do wyboru moduł podstawowy lub podoficerski. Pierwszy z nich ukończyło prawie 2250 osób, drugi – blisko 2300.

Prawie połowa z to kobiety. Jak co roku w wakacje legioniści odbywali też praktyczną część szkolenia. Przez pierwsze trzy tygodnie trwało szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową. Ci, którzy decydują się na moduł podoficerski, zostają w jednostkach kolejne trzy tygodnie, po czym są mianowani na pierwszy stopień podoficerski.

Szkolenie praktyczne Legii Akademickiej w 2022 r. odbywało się na terenie siedmiu centrów szkolenia i 22 jednostek wojskowych w całej Polsce w dwóch turnusach: 3 lipca–13 sierpnia i 14 sierpnia–24 września. Studenci po pierwszym terminie złożyli przysięgę 23 lipca.

Legia Akademicka to program Ministerstwa Obrony Narodowej dla studentów uczelni cywilnych, którzy w trakcie nauki chcą odbyć ochotniczo szkolenie wojskowe, po którym mogą zostać żołnierzami rezerwy lub starać się o przyjęcie do służby zawodowej.

Program jest realizowany od 2017 r., dotychczas przeprowadzono cztery edycje programu. Wzięło w nich udział łącznie ponad 8,8 tys. studentów; blisko 7,5 tys. przeszło szkolenie podoficerskie.

Dodatkowo w 2021 r. wprowadzono moduł oficerski – mogą z niego skorzystać przede wszystkim absolwenci modułu podoficerskiego z poprzednich edycji. Do tej pory ukończyły go 54 osoby. Ponad 180 kolejnych studentów może stać się oficerami po szkoleniu w tym roku.

Program ma zostać rozszerzony, przepisy przewidujące modyfikację Legię Akademicką zawiera ustawa o obronie ojczyzny. Studenci spoza Legii Akademickiej od tego roku mogą też skorzystać z programu stypendialnego, jeśli studiują na jednym z kilkunastu preferowanych przez MON kierunków i zdecydują się na podpisanie wobec resortu zobowiązania do podjęcia służby po zakończeniu nauki.(PAP)

brw/ godl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

  • Źródło: PAP

    Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera