Adobe Stock

Mięso „z probówki” może być dużo tańsze

Izraelski zespół wyhodował w laboratorium stek wielokrotnie niższym kosztem, niż dotąd było to możliwe. Następnie naukowcy usmażyli mięso i twierdzą, jest ono podobne do prawdziwej wołowiny.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    W europejskiej przeszłości mężczyźni jedli więcej mięsa niż kobiety

    Analiza izotopowa ludzkich szczątków pokazała, że przez ostatnie 10 tys. lat w Europie mężczyźni jedli więcej mięsa niż kobiety. Tymczasem był to cenny i poszukiwany składnik pożywienia.

  • “Kurczak” uzyskany w bioreaktorze HFB  Fot. Shoji Takeuchi, The University of Tokyo
    Świat

    Kurczaka w kawałkach, o teksturze mięsa, można hodować w laboratorium

    Naukowcy opracowali bioreaktor, który naśladuje układ krążenia i może zaopatrywać w składniki odżywcze oraz tlen tkankę mięśniową hodowaną in vitro. Urządzenie pozwalają na produkcję gotowych "kawałków kurczaka" - fragmentów mięsa ważących ponad 10 gramów. Osiągnięcie to opisano w "Trends in Biotechnology".

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Ludzie wybieraliby roślinne alternatywy mięsa, gdyby ich cena była niższa

    Ludzie chętniej wybierają mięso niż jego roślinne alternatywy, ale tylko do momentu, kiedy te drugie są droższe lub w podobniej cenie - ustalili badacze z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle-Wittenberg.

  • Adobe Stock
    Świat

    Naukowcy: czerwone mięso jest składnikiem zbilansowanej diety

    Chude czerwone mięso może być ważnym składnikiem zbilansowanej diety, korzystnej dla zdrowia serca i jelit. O takich wnioskach z badań przeprowadzonych na małej grupie osób naukowcy poinformowali na łamach pisma „Nutrients”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Dieta bogata w mięso związana z wyższym ryzykiem demencji

    Wieloletnie spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa, zwłaszcza przetworzonego - jak np. kiełbasa i inne wędliny, ma związek z szybszym pogarszaniem się zdolności poznawczych i rozwojem demencji – wynika z długofalowego badania, które publikuje czasopismo „Neurology”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    The Lancet: dwa plasterki szynki dziennie mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o 15 proc.

    Dwa plasterki szynki jedzone codziennie mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o 15 proc. – wynika z danych opublikowanych w czasopiśmie "The Lancet". Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge potwierdzili słuszność zaleceń dotyczących ograniczenia spożycia przetworzonego i czerwonego mięsa.

  • Źródło: Adobe Stock
    Świat

    Żelazo hemowe z czerwonego mięsa może sprzyjać cukrzycy typu 2

    Zidentyfikowano istotny związek pomiędzy żelazem hemowym występującym w czerwonym mięsie i innych produktach zwierzęcych a ryzykiem cukrzycy typu 2 - poinformowało czasopismo „Nature Metabolism”. Żelazo niehemowe, czyli pochodzące z produktów roślinnych, nie było powiązane z tą chorobą.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Mięsny paradoks: dlaczego Polki rzadziej jedzą mięso niż Polacy

    W krajach o wysokich wskaźnikach równości płci, m.in. w Polsce, występują największe różnice między mężczyznami a kobietami w częstości jedzenia mięsa. Wynikło to z dużych badań w 23 krajach opublikowanych w „Scientific Reports”. Autorzy sugerują, że równość płci może mieć związek ze swobodą wyboru tego, co się je.

  • Adobe Stock
    Świat

    Czerwone mięso może sprzyjać cukrzycy

    Spożycie czerwonego mięsa może mieć związek ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2 - potwierdzają badania, o których informuje „The American Journal of Clinical Nutrition”.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera