Adobe Stock

Mięso „z probówki” może być dużo tańsze

Izraelski zespół wyhodował w laboratorium stek wielokrotnie niższym kosztem, niż dotąd było to możliwe. Następnie naukowcy usmażyli mięso i twierdzą, jest ono podobne do prawdziwej wołowiny.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    W europejskiej przeszłości mężczyźni jedli więcej mięsa niż kobiety

    Analiza izotopowa ludzkich szczątków pokazała, że przez ostatnie 10 tys. lat w Europie mężczyźni jedli więcej mięsa niż kobiety. Tymczasem był to cenny i poszukiwany składnik pożywienia.

  • “Kurczak” uzyskany w bioreaktorze HFB  Fot. Shoji Takeuchi, The University of Tokyo
    Świat

    Kurczaka w kawałkach, o teksturze mięsa, można hodować w laboratorium

    Naukowcy opracowali bioreaktor, który naśladuje układ krążenia i może zaopatrywać w składniki odżywcze oraz tlen tkankę mięśniową hodowaną in vitro. Urządzenie pozwalają na produkcję gotowych "kawałków kurczaka" - fragmentów mięsa ważących ponad 10 gramów. Osiągnięcie to opisano w "Trends in Biotechnology".

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Ludzie wybieraliby roślinne alternatywy mięsa, gdyby ich cena była niższa

    Ludzie chętniej wybierają mięso niż jego roślinne alternatywy, ale tylko do momentu, kiedy te drugie są droższe lub w podobniej cenie - ustalili badacze z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle-Wittenberg.

  • Adobe Stock
    Świat

    Naukowcy: czerwone mięso jest składnikiem zbilansowanej diety

    Chude czerwone mięso może być ważnym składnikiem zbilansowanej diety, korzystnej dla zdrowia serca i jelit. O takich wnioskach z badań przeprowadzonych na małej grupie osób naukowcy poinformowali na łamach pisma „Nutrients”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Dieta bogata w mięso związana z wyższym ryzykiem demencji

    Wieloletnie spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa, zwłaszcza przetworzonego - jak np. kiełbasa i inne wędliny, ma związek z szybszym pogarszaniem się zdolności poznawczych i rozwojem demencji – wynika z długofalowego badania, które publikuje czasopismo „Neurology”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    The Lancet: dwa plasterki szynki dziennie mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o 15 proc.

    Dwa plasterki szynki jedzone codziennie mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o 15 proc. – wynika z danych opublikowanych w czasopiśmie "The Lancet". Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge potwierdzili słuszność zaleceń dotyczących ograniczenia spożycia przetworzonego i czerwonego mięsa.

  • Źródło: Adobe Stock
    Świat

    Żelazo hemowe z czerwonego mięsa może sprzyjać cukrzycy typu 2

    Zidentyfikowano istotny związek pomiędzy żelazem hemowym występującym w czerwonym mięsie i innych produktach zwierzęcych a ryzykiem cukrzycy typu 2 - poinformowało czasopismo „Nature Metabolism”. Żelazo niehemowe, czyli pochodzące z produktów roślinnych, nie było powiązane z tą chorobą.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Mięsny paradoks: dlaczego Polki rzadziej jedzą mięso niż Polacy

    W krajach o wysokich wskaźnikach równości płci, m.in. w Polsce, występują największe różnice między mężczyznami a kobietami w częstości jedzenia mięsa. Wynikło to z dużych badań w 23 krajach opublikowanych w „Scientific Reports”. Autorzy sugerują, że równość płci może mieć związek ze swobodą wyboru tego, co się je.

  • Adobe Stock
    Świat

    Czerwone mięso może sprzyjać cukrzycy

    Spożycie czerwonego mięsa może mieć związek ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2 - potwierdzają badania, o których informuje „The American Journal of Clinical Nutrition”.

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Kosmiczny schron z ubrań i wody. Rutczyńska: z promieniowaniem w kosmosie nie ma żartów

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

  • Herbata może mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale zależy to od sposobu jej przygotowania

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera