Fot. Adobe Stock

Gdańsk/ 40. wyprawa badawcza statku Oceania na Spitsbergen

Statek badawczy s/y Oceania, należący do Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN), wypłynął w środę z Gdańska w jubileuszową, 40. ekspedycję naukową na Spitsbergen. Misja jest realizowana w ramach programu ARctic EXpedition (AREX).

  • 11.09.2024. Urząd Morski w Gdyni.  PAP/Andrzej Jackowski

    Urząd Morski w Gdyni: kapitan statku "Oceania" nie posiada wystarczających kwalifikacji

    Urząd Morski w Gdyni, po przeprowadzeniu inspekcji okresowej statku badawczo-naukowego "Oceania" stwierdził, że członek załogi obejmujący stanowisko kapitana jednostki nie posiada odpowiednich kwalifikacji. W kwietniu statek nie opuścił nabrzeża w Nowym Porcie w Gdańsku, przy którym cumuje.

  • Źródło: Patiocean/ Wikipedia/ CC BY 2.5

    Statek badawczy "Oceania" nie wypłynął w rejs; w tle spór o zatrudnienie załogi żaglowca

    Załoga statku badawczo-naukowego "Oceania" otrzymała wypowiedzenia. Zaproponowano im kontrakty B2B. Część z nich szuka nowej pracy. To spowodowało, że we wtorek statek nie wypłynął w 9-dniowy rejs.

  • Fot. arch. Kajetan Deja/IO PAN

    Minister nauki przyznał środki dla „Oceanii” na trzy lata

    Minister nauki Dariusz Wieczorek zdecydował o przyznaniu środków dla Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk na utrzymanie statku naukowo-badawczego „Oceania” – poinformował w środę resort nauki. Finansowanie przyznano na trzy lata.

  • 27.09.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Leszek Szymański

    Minister nauki: jutro decyzja w sprawie finansowania statku „Oceania”

    Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział, że w środę zapadnie decyzja o przyznaniu statkowi badawczemu "Oceania" dofinansowania. Zapewnił, że Instytut Oceanologii PAN, do którego należy jednostka, otrzyma na utrzymanie statku ok. 8 mln zł.

  • 21.10.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek na konferencji prasowej polityków Lewicy, 21 bm. w Olsztynie.  PAP/Tomasz Waszczuk

    Wieczorek: nie wyobrażam sobie, by statek Oceania nie otrzymał środków na badania

    Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek powiedział, że nie wyobraża sobie, by statek badawczy Oceania, należący do Instytutu Oceanologii PAN, nie otrzymał pieniędzy na kontynuację badań. Dodał, że obecnie trwa procedura weryfikacyjna i nieprawdą jest, iż resort wstrzymał środki.

  • Życie

    Oceania znów wyrusza w rejs

    W dwumiesięczną ekspedycję badawczą wyrusza statek naukowo-badawczy Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie - Oceania. Naukowcy m.in. pobiorą próbki wody oraz osadów dennych i wykonają pomiary hydrologiczne czy meteorologiczne.

  • Foto: blog Oceanii
    Życie

    Polski statek badawczy "Oceania” powrócił z Arktyki

    Statek badawczy sopockiego Instytutu Oceanologii PAN, s/y Oceania wrócił z kolejnej wyprawy w rejon Arktyki europejskiej. W czasie ponad dwumiesięcznego rejsu AREX 2012 zrealizowano badania na otwartym oceanie i w fiordach zachodniego Spitsbergenu.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera