Fot. Adobe Stock

Naukowcy z UJ opracowali podłoża lepiej i dłużej magazynujące deszczówkę

Podłoża z odpadów budowlanych opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego mogą zatrzymać nawet 95 proc. wody deszczowej i utrzymywać ją o 20 dni dłużej niż dotychczasowe rozwiązania stosowane w miastach - podała uczelnia.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Śmietnik jako fabryka chemikaliów: naukowcy pokazują, jak przetwarzać odpady kuchenne na cenne substancje

    Resztki warzyw, owoce, pieczywo, fusy z kawy – to, co ląduje w pojemniku na odpady bio, może stać się surowcem do produkcji związków chemicznych stosowanych w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i przy produkcji bioplastiku. Naukowcy z Polski i Holandii wykazali, że odpowiednio kontrolując warunki fermentacji, można precyzyjnie kierować tym procesem.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Metoda oczyszczania ścieków za pomocą odpadów

    Gdy w farbiarniach czy drukarniach część trwałych barwników ucieka do ścieków, bardzo trudno je później usunąć. Zespół naukowców z Indii we współpracy z dr. hab. Michałem Piaseckim z Częstochowy pokazuje, że z odpadów rolniczych i przemysłowych można wytworzyć porowaty materiał, który pod światłem widzialnym przyspiesza rozkład takiego barwnika w wodzie.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Produkcja biowodoru z odpadów przetwórstwa spożywczego – z pomocą nanotechnologii

    Biowodór – potencjalne alternatywne źródło paliw – wciąż zyskuje na znaczeniu. Jedną z możliwości jego produkcji jest wykorzystywanie osadów ściekowych, pochodzących z przetwórstwa odpadów spożywczych. Naukowcy z PŚ udoskonalili tę metodę i wsparli ją o nanotechnologię.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Nowa metoda identyfikacji obiektów podwodnych

    Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) opracowali wynalazek, który pozwoli saperom i naukowcom w bezpieczny sposób rozpoznawać zatopione pod wodą materiały uznane za potencjalnie niebezpieczne.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Naukowcy rzucają wyzwanie śmieciom z jednorazowych wyrobów medycznych i opakowań

    Jedno łóżko szpitalne każdego dnia generuje około 3 kg plastikowych śmieci. Aby uczynić szpitale bardziej „zielonymi”, międzynarodowe konsorcjum, koordynowane przez polską uczelnię, opracowuje technologię wytwarzania „roślinnych” polimerów. Posłużą one do produkcji biodegradowalnych opakowań medycznych wyrobów jednorazowego użytku.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Powstanie statek zbierający śmieci

    Autonomiczny statek, zasilany energią elektryczną, ma zbierać odpady z wody i od innych statków. Projekt jednostki powstaje na Politechnice Gdańskiej. Uczelnia realizuje go razem z partnerami z Tajwanu.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Polacy w "Nature": Sposób na recykling odpadów chemicznych? Przerabiać je na leki

    Potężny algorytm komputerowy przeczesał miliardy możliwych reakcji chemicznych i pokazał, jak ze związków chemicznych traktowanych dotąd jako odpady przemysłowe produkować można ok. 300 leków - opisują w publikacji w “Nature” badacze z zespołu prof. Bartosza Grzybowskiego.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera