Fot. Adobe Stock

Antarktyczny lodowiec niespodziewanie zwiększył masę

Naukowcy donieśli o rekordowym wzroście masy antarktycznej pokrywy lodowej w latach 2021-23. Eksperci mówią jednak o silnej niestabilności głównych obszarów lodowych.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Antarktyda/ Największa na świecie góra lodowa osiadła na mieliźnie

    Największa góra lodowa świata A23a osiadła na mieliźnie w południowej części Atlantyku, w pobliżu zamorskiej brytyjskiej wyspy Georgia Południowa, zamieszkanej przez miliony pingwinów i fok – podała we wtorek stacja BBC. Rybacy obawiają się wielkich brył lodu ograniczających dostęp do łowisk.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Zimowe sny antarktycznego owada

    Jedyny owad na Antarktydzie ma wyjątkową strategie przetrwania. W czasie krótkiego życia nielotna muchówka dwukrotnie zapada w sen zimowy, ale za każdym razem nieco inny – wynika z nowych badań.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Antarktyda zielenieje w dramatycznym tempie

    W czasie ostatnich czterech dekad powierzchnia porośnięta roślinnością zwiększyła się na Półwyspie Antarktycznym ponad dziesięciokrotnie. Co więcej, w ostatnich latach trend ten jeszcze znacząco przyspieszył.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Naukowcy: przez zmiany klimatu Antarktyda zielenieje szybciej niż prognozowano

    Zmiany klimatyczne powodują, że Antarktyda zielenieje szybciej niż prognozowano – alarmują brytyjscy naukowcy, opierając się na zdjęciach satelitarnych. Zielone, czyli niepokryte śniegiem i lodem, części Antarktydy są obecnie 10 razy większe niż cztery dekady temu.

  • fot. materiały prasowe

    We wrześniu premiera pierwszej pełnej biografii Henryka Arctowskiego

    Naukowiec do szpiku kości, podróżnik, odkrywca, działacz, marzyciel, idealista – tak Henryka Arctowskiego opisują Dagmara Bożek i Katarzyna Dąbkowska w pierwszej pełnej biografii tego pioniera polskich badań polarnych. Książka pt. „Henryk Arctowski. W świecie myśli” ukaże się 11 września.

  • Adobe Stock
    Świat

    Chile/ Naukowcy: Antarktyda zmienia się szybciej niż oczekiwano

    Antarktyda zmienia się szybciej niż oczekiwano – stwierdzili uczestnicy międzynarodowej konferencji dot. tego regionu. Według NASA pokrywa lodu jest na tyle duża, że może podnieść średni globalny poziom mórz nawet o 58 m. "To, co dzieje się na Antarktydzie, nie pozostaje na Antarktydzie" - zaalarmowali.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Wybrzeża Antarktydy coraz bardziej narażone na gatunki inwazyjne

    Nasilające się topnienie lodu morskiego sprawia, że dzięki pływającym organicznym i plastikowym śmieciom, gatunkom inwazyjnym z lądów południowej półkuli coraz łatwiej dostać się na Antarktydę - informuje pismo "Global Change Biology".

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Nature Geoscience: opublikowano pierwszą mapę rejonów zielonych na Antarktydzie

    Pierwsza mapa rejonów zielonych na Antarktydzie, stworzona przez naukowców ze Szkocji, Wielkiej Brytanii i Norwegii, została opublikowana w "Nature Geoscience". Według ustaleń badaczy na całym kontynencie są 44,2 km kw. roślinności.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Lipiec na Antarktydzie był najcieplejszy od 43 lat

    Średnia temperatura w lipcu na Antarktydzie była o 3,1 st. C wyższa od norm sezonowych – podał we wtorek British Antarctic Survey, brytyjski instytut specjalizujący się w badaniu regionów polarnych, cytowany przez AFP. Oznacza to najcieplejszy lipiec od 1981 r.

Najpopularniejsze

  • Fot. SpaceX

    Załoga misji Ax-4 z Polakiem wróciła we wtorek na Ziemię

  • Niemcy/ Polski astronauta: mamy niesamowity ogrom pracy do wykonania, żeby wykorzystać tę misję

  • Nad misją IGNIS pracowało na świecie około tysiąca osób

  • Falujący podolbrzym. Kiedy supermasywna czarna dziura oddziera gwiazdę z otoczki

  • Akademia Kopernikańska i Szkoła Główna Mikołaja Kopernika: niskie finansowanie sparaliżowało pracę

  • , 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Indie/ Naukowcy: udział w misji Ax-4 to kolejny krok w realizacji strategii kosmicznej kraju

  • Naukowcy ustalili, które formy ruchu łagodzą objawy bezsenności lepiej niż leki i psychoterapia

  • Implant może ratować pacjentów z cukrzycą przed niebezpiecznie niskim poziomem cukru we krwi

  • Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Naukowcy: średniowieczna medycyna była całkiem zaawansowana

Łódź, 02.07.2025. Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi. PAP/Marian Zubrzycki

Naukowcy o eksperymentach z misji IGNIS: nadchodzi najbardziej ekscytująca część

Naukowcy, prowadzący swoje eksperymenty w ramach misji IGNIS, z ekscytacją czekają na możliwość analizy danych, zebranych przez Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Część z nich czeka też na termin spotkania z polskim astronautą, aby przeprowadzić testy naziemne z jego udziałem.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera