Fot. Adobe Stock

Przed 90. laty odkryto prehistoryczną osadę w Biskupinie

90. lat temu w miejscowości Biskupin koło Żnina (woj. kujawsko-pomorskie) odkryto pozostałości prehistorycznej osady. Jej badania trwały wiele lat i z czasem nabierały rozmachu. Obecnie wiadomo, że grodzisko powstało około 2700 lat temu, czyli na przełomie epok brązu i żelaza.

  • Fot. Fotolia

    Fantastyczne oblicza archeologii w Biskupinie

    Festiwal Nauki "Ścieżki Archeologii. Nauka – Kultura – Popkultura” to okazja do spotkań z pisarzami powieści fantastycznych dla młodzieży oraz z wybitnymi specjalistami z instytutów i katedr archeologii z całego kraju oraz z PAN. Od 13 do 16 czerwca Muzeum w Biskupinie będzie odkrywało przed publicznością oblicza archeologii.

  • Fot. PAP/Tytus Żmijewski 16.09.2017

    85 lat temu odkryto przedhistoryczne grodzisko w Biskupinie

    85 lat temu, 31 sierpnia 1933 r., w miejscowości Biskupin w powiecie żnińskim (woj. kujawsko-pomorskie) odkryto pozostałości prehistorycznej osady. Niezwykłe odkrycie nie tylko przyczyniło się do gwałtownego rozwoju polskiej archeologii, ale także wykorzystywane było do bieżącej polityki.

  • Festyn archeologiczny w Biskupinie pod znakiem mody

    Pod nazwą "Biskupin Archeo-Fashion Week" w sobotę rozpocznie się XXII Festyn Archeologiczny, organizowany przez muzeum w Biskupinie (Kujawsko-Pomorskie). Na wystawie i podczas pokazów prezentowana będzie moda od czasów pradawnych po wczesne średniowiecze.

  • Fot. materiały prasowe

    „Misja Archeologia” w Biskupinie

    Muzeum Archeologiczne w Biskupinie otwiera swoje podwoje dla pasjonatów archeologii, odtwórców historycznych i osób chcących przeprowadzić eksperymenty związane z archeologią doświadczalną. To już trzecia edycja programu „Misja Archeologia”, która potrwa od maja do września.

  • Fot. M. Bogacki

    Nowy cykl wykładów popularnonaukowych w Biskupinie

    Czy znasz dzieje jednego z największych i najbardziej znanych Rezerwatów Archeologicznych w Europie? Czy wiesz, co dokładnie znaleziono na jego terenie? A może zastanawiałeś się kiedyś, co stało się z drewnianymi konstrukcjami, z których zbudowany był słynny gród biskupiński? – Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza w sobotę 28 lutego na spotkanie zatytułowane „Tajemnice Biskupina”.

  • Fot. M. Bogacki

    Nowy cykl wykładów popularnonaukowych w Biskupinie

    Czy znasz dzieje jednego z największych i najbardziej znanych Rezerwatów Archeologicznych w Europie? Czy wiesz, co dokładnie znaleziono na jego terenie? A może zastanawiałeś się kiedyś, co stało się z drewnianymi konstrukcjami, z których zbudowany był słynny gród biskupiński? – Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza w sobotę 28 lutego na spotkanie zatytułowane „Tajemnice Biskupina”.

  • 20. Festyn Archeologiczny w Biskupinie pod znakiem trzech epok

    20. Festyn Archeologiczny w Biskupinie (woj. kujawsko-pomorskie) przebiega w tym roku pod hasłem „Kamień, brąz, żelazo”. Po raz pierwszy dla zwiedzających udostępniona została rekonstrukcja osady neolitycznej. Tegoroczny festyn rozpoczął się 13 września i potrwa do 21 września.

  • Wkrótce jubileuszowy festyn archeologiczny w Biskupinie

    XX Festyn Archeologiczny, tym razem pod hasłem „Kamień, brąz, żelazo”, odbędzie się w Biskupinie w dniach 13–21 września. Archeolodzy zapraszają do odbycia podróży przez wszystkie trzy epoki, które zawierają się w tytule festynu.

  • W Biskupinie zrekonstruowano osadę neolityczną

    O zrekonstruowaną osadę neolityczną z okresu neolitu z dwoma długimi chatami wzbogaciło się Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (Kujawsko-Pomorskie). Zwiedzający mogą zobaczyć, jak żyli pierwsi rolnicy zamieszkujący Ziemię Pałucką przed sześcioma tysiącami lat.

Najpopularniejsze

  • 16.04.2025.  Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (L) i dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher (P) podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

  • Czego potrzebują naukowcy, jeśli chodzi o zastosowanie wyników badań? - ankieta

  • Kosmiczna farmacja – w ramach polskiej misji naukowcy zbadają polimerowe "osłony" dla leków

  • Polacy sprawdzili, czy niski poziom lipoproteiny zwiększa ryzyko cukrzycy

  • EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

  • Chiny/ Załoga misji Shenzhou-20 dotarła na stację kosmiczną

  • Chiny/ Nowa załoga stacji kosmicznej zabrała ze sobą rybę i robaki

  • Nawet do 17 proc. ziem uprawnych na świecie - skażone toksycznymi metalami ciężkimi

  • Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Naukowcy przeanalizowali znaleziska z cmentarzyska Store Frigård na Bornholmie, np. kobiece „skandynawskie pasy” czy powszechne w regionie groty włóczni. Wskazują one, że lokalna społeczność odgrywała kluczową rolę w kontaktach ponadregionalnych oraz w dystrybucji towarów i ludności przez Bałtyk w epoce żelaza.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera