Fot. Adobe Stock

Katalizatory rutenowe dla zielonej technologii

Polscy naukowcy stworzyli nowej klasy katalizatory rutenowe. Mogą one zostać wykorzystane w reakcji etenolizy, która ułatwia uzyskiwanie m.in. paliw i smarów z olei roślinnych. Katalizatory okazały się "imponująco" wydajne, uzyskano dzięki nim bardzo wysoką liczbę obrotów - cykli katalitycznych.

  • Kolejne fazy aglomeracji nanocząstek miedzi i jej tlenków, zachodzące w pierwszych 200 pikosekundach laserowego stapiania: u góry na zdjęciach mikroskopowych (pow. 50000x), na dole w symulacji komputerowej. Źródło: IFJ PAN

    Ku tańszym ogniwom paliwowym - nowy katalizator etanolu

    Tani i wydajny katalizator etanolu z nanocząstek stapianych laserem może zastąpić obecnie stosowane w ogniwach paliwowych katalizatory z platyny. Materiał został wytworzony w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

  • źródło: materiały prasowe uczelni
    Technologia

    Gdańskie chemiczki tworzą fotokatalityczne materiały, które oczyszczają wodę i powietrze

    Na Politechnice Gdańskiej powstają fotokatalizatory, których zastosowanie może eliminować farmaceutyki ze ścieków, a z powietrza takie zanieczyszczenia, jak tlenki azotu czy benzo(α)piren obecny w pyłach.

  • Kosz katalityczny z katalizatorem Łukasiewicz – INS (fot. Łukasiewicz –  INS)
    Technologia

    Podtlenek azotu: misja - redukcja

    Podtlenek azotu jest trzecim najważniejszym gazem cieplarnianym. W atmosferze jest go już o 20 proc. więcej w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej. Naukowcy z Łukasiewicz – Instytutu Nowych Syntez Chemicznych opracowali technologię, która pozwala zredukować pochodzący z instalacji przemysłowych podtlenek azotu o 90 proc.

  • Grafitowy azotek węgla jest bogaty w heteoatomy dzięki czemu wykazuje właściwości katalityczne, a dodatkowo jest doskonałą platformą do unieruchamiania nanocząstek bimetalicznych. Źródło: IChF PAN, fot: Grzegorz Krzyżewski

    IChF PAN: nowatorski pomysł na tańsze katalizatory

    Katalizatory heterogeniczne znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Najskuteczniejszymi i najpowszechniejszymi katalizatorami są metale szlachetne takie jak platyna, jednak poszukiwane są ich tańsze odpowiedniki. W IChF PAN zaprezentowano nowatorski nanostrukturalny, bimetaliczny kompozyt otwierający nowe horyzonty w dziedzinie katalizy.

  • Nowe katalizatory palladowe i niklowe, przebadane w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, wydajnie usuwają z wody szkodliwe związki chloroorganiczne. W zabytkowych wnętrzach warszawskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji ich zastosowanie prezentuje dr Anna Śrębowata. Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski; dzięki uprzejmości MPWiK w Warszawie
    Zdrowie

    Lepsze katalizatory usuną z wody kancerogenne związki chloru

    Dwa nowe katalizatory, pozwalające skutecznie oczyszczać wody wodociągowe z groźnych dla zdrowia związków chloru, opracowali eksperci z Warszawy, Krakowa i Kielc.

  • Innowacyjny, trójwymiarowy fotokatalizator, opracowany w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Fuzhou University w Chinach, reaguje głównie ze światłem widzialnym i aktywuje nowe wiązania chemiczne, które magazynują energię słoneczną. Model na zdjęciu przedstawia płaszczyznę grafenową (czarna płyta) pokrytą nanoprętami tlenku cynku (zielone pręty). Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski.
    Technologia

    Plantacje nanoprętów na dywanach grafenu przechwycą energię Słońca

    Nowatorski materiał fotokatalityczny, który może przyspieszać reakcje chemiczne, opracowała grupa naukowców z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie i Uniwersytetu w Fuzhou. Jego użycie np. w przemyśle farmaceutycznym pozwoli skrócić produkcję niektórych związków.

Najpopularniejsze

  • Myszarka polna. Źródło: Rafał Stryjek

    Myszy na lodzie: Temperatura mysich ogonów może spaść zimą poniżej zera

  • Fotografia Oriona nad Babią Górą zdjęciem dnia NASA

  • Laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji słuchając Pendereckiego

  • Powstała misterna mapa potworów z Pomorza - w renesansowym stylu

  • Psycholożka: nasz stosunek do zwierząt przekłada się na nasze relacje z ludźmi

  • Humbak w wodach Madagaskaru, Adobe Stock

    Walenie mogą żyć 130 lat i dłużej

  • Kto szybciej chodzi, jest zdrowszy metabolicznie

  • Zambia/ Hydrolodzy: historycznie niski poziom wody w zaporze Kariba doprowadził do serii trzęsień ziemi

  • NASA: sonda Parker zbliżyła się na najmniejszą odległość od Słońca

  • Krople do oczu zamiast zastrzyku do oka

Fot. Adobe Stock

Psycholog: jeśli chcemy realnej zmiany, zacznijmy ją wprowadzać już dziś

Z wprowadzaniem ważnych zmian nie warto czekać do nowego roku. Jeśli chcemy dać sobie szansę na realną zmianę, to zacznijmy dziś; małymi krokami budujmy nawyk. Pomoże nam on przejść przez nieuchronne potknięcia - radzi psycholog dr Rafał Albiński z Uniwersytetu SWPS.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera