Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Fot. Adobe Stock

Resort nauki rusza z cyklem otwartych spotkań online dot. nowego modelu ewaluacji

W przyszłym tygodniu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rusza z cyklem otwartych spotkań online dotyczących projektu nowego modelu ewaluacji. To jeden z najgorętszych bieżących tematów w środowisku naukowym. Zaplanowano pięć spotkań: jedno ogólne oraz po jednym dla każdego kryterium.

  • 21.03.2025. Podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska. PAP/Rafał Guz

    Wiceminister nauki: strategia rozwoju szkolnictwa wyższego - do końca roku

    Do końca roku powstanie strategia rozwoju szkolnictwa wyższego – pierwszy taki dokument opracowany w resorcie nauki - powiedziała PAP wiceminister nauki prof. Maria Mrówczyńska. Wśród wyzwań wymieniła starzejące się środowisko nauczycieli akademickich. Projekt dokumentu już jest gotowy.

  • 07.07.2025. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maria Mrówczyńska. PAP/Albert Zawada

    Wiceminister nauki: nawet jedna czwarta puli na stypendia na uczelniach jest niewykorzystywana

    Nawet jedna czwarta środków, jakie przyznaje resort nauki na fundusz stypendialny dla uczelni, jest niewykorzystywana. Dlatego w ramach pakietu deregulacyjnego proponujemy zmiany dotyczące puli na stypendia rektora – powiedziała PAP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Maria Mrówczyńska.

  •  02.07.2025. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maria Mrówczyńska. PAP/Radek Pietruszka

    Wiceszefowa MNiSW zwraca uwagę na znaczną liczbę rezygnacji studentów w trakcie 1. roku

    Tegoroczna rekrutacja na uczelnie dobiega końca. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Maria Mrówczyńska wśród wyzwań w obszarze szkolnictwa wyższego wymienia znaczącą liczbę rezygnacji studentów w trakcie pierwszego roku oraz małe zainteresowanie studiami drugiego stopnia.

  • 10.07.2025. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (L) i dyrektor NCBR Jerzy Małachowski (P) podczas konferencji prasowej NCBR dot. startu projektów uczelni wyłonionych w naborze „Centra wiedzy o dostępności”, realizowanych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS), w siedzibie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie, 10 bm.  (ad) PAP/Piotr Nowak

    NCBR: jedenaście polskich uczelni utworzy centra wiedzy o dostępności

    Jedenaście polskich uczelni, wyłonionych w konkursie „Centra wiedzy do dostępności” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, utworzy centra wiedzy o dostępności lub rozszerzy działalność już istniejących. Na realizację projektów NCBR przeznaczy blisko 47 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS).

  • Warszawa, 27.06.2024. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. PAP/Albert Zawada

    MNiSW: środowisko akademickie i służby wypracują mapę działań ws. bezpieczeństwa

    Wyposażenie straży uczelnianych w dodatkowe kompetencje i sprzęt, a także popularyzacja szkoleń z pierwszej pomocy znalazły się wśród propozycji działań na rzecz większego bezpieczeństwa na uczelniach. Mapę działań ws. bezpieczeństwa wypracują wspólnie środowisko akademickie i służby - podało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  • 09.07.2025. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. PAP/Albert Zawada

    W czwartek obrady okrągłego stołu ds. bezpieczeństwa na uczelniach

    W czwartek w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego zbierze się okrągły stół ds. bezpieczeństwa na uczelniach. Głównym celem spotkania jest zwiększenie bezpieczeństwa społeczności akademickiej na terenach kampusów uniwersyteckich. W spotkaniu będą uczestniczyli Marcin Kulasek i Tomasz Siemoniak.

  • 09.07.2025. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (P) oraz wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki (L) na konferencji prasowej poświęconej likwidacji Akademii Kopernikańskiej, w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie, 9 bm. (ad) PAP/Albert Zawada

    MNiSW: chcemy likwidacji Akademii Kopernikańskiej i SGMK; to "pisowskie kuźnie kadr"

    Akademia Kopernikańska i Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w obecnej formule nie sprawdziły się i nie mają przyszłości - ocenił w środę minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek. I zaapelował do prezydenta elekta o podpisanie ustawy o likwidacji tych instytucji.

  • Warszawa, 27.06.2024. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. PAP/Albert Zawada

    Naukowcy apelują do premiera o zachowanie odrębności MNiSW

    O zachowanie odrębności Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – w obliczu doniesień o możliwym połączeniu resortu z innym w ramach rekonstrukcji rządu – zaapelowali w liście do premiera przedstawiciele świata naukowego i akademickiego. Rzecznik rządu zapewnił we wtorek, że list dotrze do premiera.

  • Warszawa, 20.03.2024. Siedziba Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie, 20 bm. (doro) PAP/Radek Pietruszka
    Prawo

    Resort nauki chce ułatwić pracodawcom weryfikację wykształcenia zatrudnianych osób

    Resort nauki chce umożliwić pracodawcom weryfikację wiarygodności wykształcenia osoby, która ubiega się o pracę. W projekcie noweli ustawy o uczelniach zaproponowano, by szkoły wyższe odpłatnie udzielały informacji o danych zawartych w dyplomie ukończenia studiów wydanym w postaci papierowej.

Najpopularniejsze

  • Fot. SpaceX

    Załoga misji Ax-4 z Polakiem wróciła we wtorek na Ziemię

  • Niemcy/ Polski astronauta: mamy niesamowity ogrom pracy do wykonania, żeby wykorzystać tę misję

  • Nad misją IGNIS pracowało na świecie około tysiąca osób

  • Akademia Kopernikańska i Szkoła Główna Mikołaja Kopernika: niskie finansowanie sparaliżowało pracę

  • Falujący podolbrzym. Kiedy supermasywna czarna dziura oddziera gwiazdę z otoczki

  • , 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Indie/ Naukowcy: udział w misji Ax-4 to kolejny krok w realizacji strategii kosmicznej kraju

  • Implant może ratować pacjentów z cukrzycą przed niebezpiecznie niskim poziomem cukru we krwi

  • Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Naukowcy ustalili, które formy ruchu łagodzą objawy bezsenności lepiej niż leki i psychoterapia

  • Naukowcy: średniowieczna medycyna była całkiem zaawansowana

Łódź, 02.07.2025. Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi. PAP/Marian Zubrzycki

Naukowcy o eksperymentach z misji IGNIS: nadchodzi najbardziej ekscytująca część

Naukowcy, prowadzący swoje eksperymenty w ramach misji IGNIS, z ekscytacją czekają na możliwość analizy danych, zebranych przez Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Część z nich czeka też na termin spotkania z polskim astronautą, aby przeprowadzić testy naziemne z jego udziałem.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera