Źródło: Adobe Stock

Obliczenia matematyczne mogą pomóc w rozstrzygnięciu miłosnych dylematów

Matematyka może pomóc rozstrzygnąć różne dylematy związane z tematem miłości: pomaga oszacować szanse na znalezienie idealnego partnera, dobrać strategię poszukiwania partnera i uniknąć rozwodu - przypomina z okazji walentynek Alicja Rachwał z Politechniki Lubelskiej.

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia
    Blog

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

    W matematyce liczą się precyzyjne zasady i twarda logika? Owszem! Czasem do głosu dochodzi też poczucie piękna i emocje: zaskoczenie, wzruszenie, zachwyt. Matematycy opowiadają, na czym polega poczucie piękna, którego doświadczają w swojej pracy.

  • Fot. Adobe Stock

    Historyczka: dziwię się, że matematyczka Stanisława Nikodymowa zniknęła ze świata nauki

    Dr Danuta Ciesielska z Instytutu Historii Nauki PAN policzyła, że w drukowanych słownikach biograficznych matematyków z XIX i XX w. tylko 5 proc. haseł poświęconych jest kobietom. Wśród nich nie ma znanej w Polsce i USA Stanisławy Nikodymowej. Ciesielska ustaliła dokładną datę jej śmierci.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Prof. Piotr Sankowski: matematyka będzie pierwszą dziedziną wiedzy, gdzie AI osiągnie możliwości nadludzkie

    Matematyka, informatyka teoretyczna, programowanie - to dziedziny nauki, w których AI jako pierwsza będzie skutecznie wspierać naukowców. Kwestią czasu jest, kiedy osiągnie tam możliwości nadludzkie - ocenia w rozmowie z PAP prof. Piotr Sankowski.

  • Adobe Stock
    Świat

    Naukowcy: dla komórek nerwowych zero to liczba, nie „nic”

    Z pojmowaniem liczby zero się nie rodzimy, musimy nauczyć się ją rozumieć. Naukowcy odkryli, że mózg postrzega zero jako wartość liczbową, a nie oddzielną kategorię nicości.

  • Siedziba organizatora zawodów - Amerykański Uniwersytet w Bułgarii. Źródło: Adobe Stock
    Student

    Polscy studenci z medalami w międzynarodowym konkursie matematycznym

    Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej zdobyli medale w 31. edycji międzynarodowego konkursu matematycznego. W bułgarskim Błagojewgradzie rywalizowało prawie 500 młodych matematyków z całego świata.

  • Rys: Caspar David Friedrich, Morze lodu

    "Eureka!" i “Antyeureka!” w matematyce: odkryciom towarzyszy radość, ale i obawa

    Okrzyk “Eureka!” (znalazłem/znalazłam!) może kojarzyć się z poczuciem triumfu i satysfakcji. Czasem jednak takie olśnienie związane jest z… odkryciem własnego błędu lub obawą, że błąd może jeszcze gdzieś tkwić. O swoich "Eurekach" i "Antyeurekach" - w śniegach Antarktydy, w opóźnionym samolocie czy codziennej pracy - opowiadają polscy matematycy.

  • Zniekształcenia na różnych odwzorowaniach. Na “idealnej mapie” kółka - obejmujące jednakowe obszary - w każdym miejscu mapy byłyby jednakowego rozmiaru i kształtu. Źródło: kolaż z mapek udostępnionych na Wikipedii

    Matematyczka: mapy mogą oszukiwać. Nie dajmy się wyprowadzić w pole!

    Tak jak statystyki czy wykresy mogą przekłamywać rzeczywistość, tak i oszukiwać mogą mapy, z których co dzień korzystamy. Jeśli jednak poznamy matematykę za mapami ukrytą, nie damy się tak łatwo wyprowadzić w pole - tłumaczy matematyczka dr Paulina Rowińska.

  • Źródło: Adobe Stock
    Człowiek

    Matematyk: altruizm może być mechanizmem przetrwania ludzkości

    Altruizm często jest postrzegany jako postawa niepraktyczna, która rzadko przynosi wymierne korzyści. Tymczasem symulacje komputerowe sugerują, że może być on mechanizmem przetrwania ludzkości - informuje Politechnika Krakowska.

  • Fot. Adobe Stock
    Nagrody

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

    Dr hab. Adam Kanigowski, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pochodzący z Polski prof. Jacek Jendrej z Sorbony otrzymali prestiżową Nagrodę European Mathematical Society (Europejskiego Towarzystwa Matematycznego).

Najpopularniejsze

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

  • Dzięki polskim badaczom można zobaczyć komórki oka, które właśnie coś widzą

  • Warszawa/ Zainaugurowano trzy polskie projekty Teaming for Excellence

  • Cykl "Zapytaj fizyka" ma już dekadę; rocznicowa debata - już 25 lutego na FUW

  • Lekarz trycholog: mamy dwa nowe obiecujące leki przeciwko łysieniu

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: w dekarbonizacji europejskiej gospodarki wykorzystanie wodoru nie przekroczy 10 proc.

  • Egipt/ Odkryto grobowiec faraona Totmesa II; pierwsze takie odkrycie od ponad 100 lat

  • Grzyb zamienia pająki w zombie

  • Składnik brokułu może chronić przed cukrzycą

  • Peptydy do usuwania mikroplastiku

Fot. Adobe Stock

Dr hab. Mastalerz-Migas: w tym sezonie grypa uderza z ogromną siłą

Epidemia grypy w poszczególnych sezonach przebiega falami – w jednym zakażeń jest mniej, w innym więcej. W tym sezonie mamy „armagedon”. I choć wydaje się, że fala zakażeń zaczyna opadać, to do końca epidemii wciąż daleko – powiedziała konsultant krajowa medycyny rodzinnej dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera