Adobe stock

Naukowcy z UW stworzyli aplikację badającą rozwój językowy dzieci

Aplikację mobilną, przypominającą internetowy dzienniczek mowy do obserwowania najwcześniejszego rozwoju językowego dzieci, opracowali naukowcy z zespołu MultiLADA, który działa na Wydziale Psychologii UW. „StarWords – every word counts” to pierwsza tego typu bezpłatna aplikacja w Polsce skierowana do rodziców polskich dzieci jedno-, dwu-, a nawet trójjęzycznych w wieku od urodzenia do 2 lat.

  • Źródło: Fotolia
    Człowiek

    W wielojęzycznej rodzinie lepsze efekty da swobodne podejście do nauki języka

    Rodzice, którzy swobodniej podchodzą do uczenia się języków i przekazywania ich swoim dzieciom osiągają lepsze efekty dydaktyczne - wynika z badań rodzin wielojęzycznych. Obiektywne czynniki takie jak poziom biegłości językowej rodziców nie miały tak dużego wpływu na przyswajanie języków w domu - mówi PAP dr Sonia Szramek-Karcz z UŚ.

  • Fot. Fotolia

    Badanie: polscy humaniści bardziej wielojęzyczni, niż sądzono

    Blisko połowa polskich naukowców zajmujących się naukami społecznymi i humanistycznymi publikuje artykuły nie tylko w rodzimym języku, ale również po angielsku - wynika z badań międzynarodowego zespołu badaczy pod kierunkiem dr. hab. Emanuela Kulczyckiego.

  • Fot. Fotolia

    "The" czy "a"? - bardzo kłopotliwe rodzajniki

    Dlaczego mamy tak duże trudności z poprawnym używaniem rodzajników określonych i nieokreślonych w językach anglosaskich? Nawet bardzo zaawansowani polscy uczniowie, którzy znają reguły, nie potrafią przełożyć ich na praktykę. Chce to wyjaśnić dr Albertyna Wanda Paciorek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

  • Fot. Fotolia

    Jagiellońskie Centrum Językowe otrzymało certyfikat EAQUALS

    Jagiellońskie Centrum Językowe (JCJ) otrzymało prestiżowy certyfikat międzynarodowej organizacji EAQUALS. „JCJ jest pierwszą międzywydziałową jednostką polskiej uczelni publicznej z tym certyfikatem” – powiedział w środę PAP rzecznik prasowy UJ Adrian Ochalik.

  • Fot. Fotolia

    Powstała Twitterowa mapa języków Londynu

    Twitter to istna Wieża Babel - wynika z analiz brytyjskich badaczy twierdzących, że ten popularny serwis społecznościowy zawiera wpisy w 66 językach. Obok hiszpańskiego, tureckiego czy niemieckiego pojawia się język Basków, kreolski haitański i suahili.

  • Fot. Fotolia

    Wakacyjne kursy języka chińskiego, angielskiego i hiszpańskiego w Rzeszowie

    Do 27 lipca można się jeszcze zapisać na wakacyjne kursy języka chińskiego, angielskiego i hiszpańskiego, które poprowadzą lektorzy z Chin, Kanady i Meksyku. Trwające cztery tygodnie kursy ruszą w poniedziałek, a zakończą się pod koniec sierpnia.

Najpopularniejsze

  • 16.04.2025.  Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (L) i dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher (P) podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

  • Czego potrzebują naukowcy, jeśli chodzi o zastosowanie wyników badań? - ankieta

  • Kosmiczna farmacja – w ramach polskiej misji naukowcy zbadają polimerowe "osłony" dla leków

  • Polacy sprawdzili, czy niski poziom lipoproteiny zwiększa ryzyko cukrzycy

  • EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

  • Chiny/ Załoga misji Shenzhou-20 dotarła na stację kosmiczną

  • Chiny/ Nowa załoga stacji kosmicznej zabrała ze sobą rybę i robaki

  • Nawet do 17 proc. ziem uprawnych na świecie - skażone toksycznymi metalami ciężkimi

  • Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Naukowcy przeanalizowali znaleziska z cmentarzyska Store Frigård na Bornholmie, np. kobiece „skandynawskie pasy” czy powszechne w regionie groty włóczni. Wskazują one, że lokalna społeczność odgrywała kluczową rolę w kontaktach ponadregionalnych oraz w dystrybucji towarów i ludności przez Bałtyk w epoce żelaza.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera