Rok 2024 w systemie nauki i szkolnictwa wyższego zapowiadał się intensywnie, ale z długiej listy zapowiedzi legislacyjnych sfinalizowano kilka np. przywrócenie nadzoru resortu nauki nad NCBR. Reforma PAN wyhamowała, a reforma ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce jest w fazie uzgodnień rządowych.
Biogerontolog i biolog nowotworów prof. Krzysztof Książek został tegorocznym laureatem Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Nagroda poświęcona jest wybitnym naukowcom z regionu.
Stworzenie platformy łączącej naukę, innowacje i biznes – taki ma być cel Europejskich Targów Nauki zaplanowanych na czerwiec przyszłego roku w Poznaniu. W poniedziałek podpisany został list intencyjny w tej sprawie.
Poseł PiS, b. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podsumowując rok rządu ocenił, że w tym czasie zahamowano kilka projektów rozwijających polską naukę. Polska nauka tonie - podkreślił poseł PiS Łukasz Schreiber.
Przywrócenie dialogu ze środowiskiem akademickim, inwestycje w akademiki i zwiększenie nakładów na naukę wymienił minister nauki Dariusz Wieczorek wśród sukcesów swojego resortu w mijającym roku. Gość Studia PAP dodał, że minione miesiące polegały w dużej mierze na porządkowaniu zastanej sytuacji.
Połowa środków z KPO w obszarze nauki jest przeznaczona na finansowanie infrastruktury badawczej instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz, a druga połowa dotyczy polskiej mapy infrastruktury badawczej – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w ministerstwie nauki dr Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego.
Minister nauki Dariusz Wieczorek powiedział w czwartek w Studiu PAP, że w UE pojawiają się głosy, by kraje europejskie przeznaczały 3 proc. swojego PKB na badania, rozwój i naukę. Zapewnił, że jego resort będzie dążył do tego, by w Polsce odsetek PKB przeznaczony na naukę wzrastał.
Rzadko zdarza się, że kraj z nauką na wybitnym poziomie nie odnotowuje cytowań. Polska nauka ma się źle – powiedział w rozmowie z PAP prof. Dariusz Jemielniak, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk (PAN), komentując nieobecność rodzimych badaczy w zestawieniu „Highly Cited Researchers 2024”.
Ani jedno polskie nazwisko nie znalazło się w tegorocznym zestawieniu najczęściej cytowanych naukowców świata „Highly Cited Researchers 2024”. Dla porównania - liderzy rankingu, czyli Stany Zjednoczone i Chiny mają ich odpowiednio 2,5 tys. oraz 1,4 tys.
Minister nauki Dariusz Wieczorek powiedział w Brukseli, że Unia Europejska powinna dążyć do samowystarczalności, co jest kluczowe dla jej "własnego bezpieczeństwa i rozwoju".