W niedzielę, 25 maja, odbędzie się w Gdańsku czwarta edycja Pikniku Nauki Fahrenheita – wydarzenia organizowanego przez Związek Uczelni Fahrenheita wraz z centrum nauki Hevelianum. Piknik ma charakter otwarty i bezpłatny - poinformował Związek Uczelni Fahrenheita.
Osiemnaście zespołów zostało wyłonionych w pierwszym konkursie w projekcie PRIME – programie wsparcia komercjalizacji nauki, realizowanym przez FNP. Efektem projektu ma być zbudowanie kompetentnej kadry i opracowanie produktów z szansą na wdrożenia.
Wiceminister nauki Andrzej Szeptycki powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Brukseli, że odpowiednie zmiany ustawowe mogłyby doprowadzić do sytuacji, w której straż na uniwersytetach byłaby uzbrojona. "Prawdopodobnie w tym kierunku w pierwszej kolejności będą zmierzały nasze działania" – dodał.
Nauka jest wysiłkiem kolektywnym: z jednej strony jest wynikiem indywidualnych pasji badaczy i ich serca włożonego w swoją pracę, ale też rezultatem współpracy w zespołach i współpracy całych społeczności – uważa amerykański biolog molekularny i ubiegłoroczny noblista Victor Ambros.
Narodowe Centrum Badań Naukowych (CNRS), najbardziej prestiżowa instytucja naukowa we Francji, uruchomiło program dla specjalistów z zagranicy, którzy napotykają w swych krajach przeszkody w działalności badawczej. CNRS zachęca do powrotu również naukowców francuskich żyjących w USA.
Rząd chce pobudzić innowacje, których słabość jest w Polsce kulą u nogi rozwoju gospodarczego. Specjalny zespół zajmie się naprawą sytuacji - poinformowała w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".
Producent i operator sieci satelitów obserwacyjnych ICEYE zadeklarował otwarcie biura w katowickim hubie gamingowo-technologicznym. List intencyjny w tej sprawie przedstawiciele firmy oraz samorządów podpisali podczas drugiego dnia 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Polska nauka jest gotowa do pełnienia roli motoru gospodarczego i społecznego; konieczne jest jednak przejście od dyskusji do działań – podkreślali rektorzy kilku uczelni, którzy wzięli udział w debacie pt. Nauka dla gospodarki w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Przyszłość należy do tych, którzy potrafią połączyć kwestie technologii i zrozumienia człowieka, oraz do tych, którzy chcą się uczyć cały czas – powiedział minister nauki Marcin Kulasek podczas panelu pt. „Edukacja dla gospodarki” w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Jaka forma zastosowania wyników badań interesuje naukowców? Czy i jakie wsparcie otrzymują, a jakiego potrzebują? Co ich obecnie najbardziej blokuje w procesach transferu wiedzy do gospodarki? Kwestie te pozwoli sprawdzić ankieta, do której wypełnienia zaproszeni są zainteresowani naukowcy.