Fot. Adobe Stock

Agroklimatolog: w przyszłości żniwa będą się zaczynały na początku lipca

Z powodu zmian klimatycznych żniwa w przyszłości będą się zwykle zaczynały na początku lipca – powiedział PAP prof. dr hab. Jerzy Kozyra z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa. W tym roku temperatury od kwietnia są o 4 stopnie wyższe od normy z lat ubiegłych.

  • 04.06.2024. Rzeka Biała w centrum Bielska-Białej. PAP/Jarek Praszkiewicz
    Ziemia

    Hydrolog: katastrofy, jak powódź w Bielsku-Białej, będą nas nawiedzać częściej

    Przed gwałtownymi opadami i powodziami, jak ta w Bielsku-Białej, nie uciekniemy. Nie unikniemy też powodzi błyskawicznych i nagłych wezbrań rzek. Będą coraz częstsze i coraz bardziej katastrofalne. To skutek rozrostu miast i ich uszczelniania - twierdzi hydrolog prof. Artur Magnuszewski z UW.

  • Ciszyca Dolna (woj. świętokrzyskie), 02.07.2020. Niski poziom wody w Wiśle w lipcu 2020 r. PAP/Rafał Guz
    Ziemia

    Ekohydrolog: wczesną wiosną jest lepiej niż przed rokiem, ale nadal jesteśmy pod kreską

    Zimowe miesiące, obfite w opady deszczu i śniegu, są jak premia, która wprawdzie polepsza bieżącą sytuację hydrologiczną w kraju, ale wciąż nie pozwala na spłacenie długu, jakim jest wieloletni deficyt wód podziemnych – ocenia ekohydrolog dr Sebastian Szklarek.

  • Fot. Adobe Stock
    Ziemia

    GIOŚ: ruszył nowy system monitorowania składu opadów

    Zawartość w opadach związków chemicznych, których dotychczas nie monitorowano, bada nowy system Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jak argumentują eksperci, informacja o tym, co dostaje się do ziemi i wód jest ważna, bo substancje te mają wpływ na ekosystemy, gospodarkę wodną i zdrowie.

  • Fot. Adobe Stock
    Ziemia

    Prof. Wibig: niepokojąco zmienia się u nas reżim opadowy

    Niepokojąco zmienia się w naszym kraju reżim opadowy: sumy letnie opadów cały czas są znacznie większe niż zimowe, ale proporcje te zmieniają się: rośnie nieco ilość opadów zimą, a maleje latem, kiedy woda jest bardziej potrzebna - powiedziała w rozmowie PAP klimatolog prof. Joanna Wibig.

  • Różanki (woj. lubuskie), 13.06.2023. Na zdjęciu z drona pola kukurydzy dotknięte suszą w okolicach Różanek koło Gorzowa Wielkopolskiego. W tych okolicach deszcz nie padał od miesiąca. PAP/Lech Muszyński
    Ziemia

    Eksperci z IGiK: zagrożenie suszą nie minęło; ekstremalna susza rolnicza obejmuje 12 proc. powierzchni kraju

    Mimo obecnych opadów nie można powiedzieć, że zagrożenie suszą minęło; potrzebujemy długotrwałych opadów deszczu. Susza rolnicza obejmuje obecnie obszar jednej czwartej powierzchni kraju; na 12 proc. powierzchni jest to susza ekstremalna - przekazali PAP eksperci z Instytutu Geodezji i Kartografii (IGiK).

  • Fot. Fotolia
    Ziemia

    MRiRW: w 2021 roku pilotażowy satelitarny monitoring suszy

    Pilotażowy program satelitarnego monitorowania suszy rolniczej zostanie uruchomiony w 2021 roku, a jeszcze w tym roku wprowadzone będą zmiany w analizowaniu danych meteorologicznych - poinformowało ministerstwo rolnictwa.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Połowa rocznych światowych opadów spada w 12 dni

    Nowa analiza danych ze stacji pogodowych na całym świecie wykazała, że połowa całkowitych rocznych opadów na całym świecie spada w zaledwie 12 dni. Według naukowców ten nierówny rozkład opadów będzie coraz bardziej się pogłębiał wraz z postępującymi zmianami klimatu.

  • Fot. Fotolia
    Ziemia

    Klimatolog: lipiec jest najbardziej mokrym i burzowym miesiącem w roku

    W lipcu w Polsce opady są najbardziej intensywne. Również wtedy ma miejsce najwięcej burz. Statystycznie większą szansę na słoneczną pogodę mamy w sierpniu, ale warto na bieżąco śledzić komunikaty IMGW - podkreślił w rozmowie z PAP klimatolog z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Tadeusz Niedźwiedź.

  • Ekspert: w atmosferze nie dzieje się nic nadzwyczajnego

    Deszczowa pogoda nie oznacza, że w atmosferze dzieje się coś nadzwyczajnego; o tej porze mamy dużą zmienność warunków - mówi PAP fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski, komentując obfite opady deszczu, które na początku maja wystąpiły w wielu regionach Polski.

Najpopularniejsze

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • Polacy opisali nowy typ reakcji chemicznej przy tworzeniu cegiełek DNA

  • Dariusz Wieczorek poinformował w czwartek, że złożył rezygnację z funkcji ministra nauki i szkolnictwa wyższego

  • Radioaktywny pluton się nie ukryje. Naukowcy znajdują go nawet na lodowcach

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Prawie trzy czwarte australijskich nastolatków doświadcza depresji lub lęku

  • Reloop: rekordowe ilości odpadów w okresie świąt Bożego Narodzenia

  • Indyk, fasolka i prezenty, czyli święta Bożego Narodzenia w kosmosie

Fot. Adobe Stock

Prof. Jankowski: nadużywanie alkoholu może prowadzić do zaburzeń pracy serca i zatrzymania krążenia

Jedna lub dwie lampki wina w święta lub w sylwestra nie zaszkodzą, ale nadużywanie alkoholu, szczególnie mocnego, może doprowadzić do groźnych zaburzeń pracy serca, a nawet do nagłego zatrzymania krążenia - ostrzega w rozmowie z PAP kardiolog z Warszawy prof. Piotr Jankowski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera