01.02.2025. PAP/Michał Zieliński

IUNG-PIB: z powodu małych opadów śniegu większość pól jest przesuszona

Z powodu małych opadów śniegu w zimie na większości pól już obserwujemy przesuszenie wierzchniej warstwy gleby – powiedziała PAP dr Anna Nieróbca z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach (Lubelskie).

  • Góra Strękowa, woj. podlaskie, 01.02.2025. Widok na Dolinę Narwi ze wzniesienia za wsią. Bezsnieżna zima spowodowała bardzo niski poziom wody w rzece i suszę hydrologiczną. PAP/Michał Zieliński
    Ziemia

    Ekspert: susza jest obciążeniem dla środowiska, społeczeństwa i gospodarki

    Susza na każdym etapie jest istotnym obciążeniem dla środowiska, społeczeństwa i gospodarki - ocenił dr inż. Marcin Wdowikowski z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Dodał, że sytuacja hydrologiczna związana z suszą robi się w Polsce alarmująca.

  • Maniowy, 13.02.2025. Na zdjęciu z drona niski poziom wody na Jeziorze Czorsztyńskim. Niewielka pokrywa śnieżna i brak opadów sprawiły, że rzeki w powiecie nowotarskim i tatrzańskim mają niski stan. To przekłada się na poziom wody w Jeziorze Czorsztyńskim. Wody w sztucznym rozlewisku zaczyna ubywać. Po odsłoniętym i zamarzniętym błotnistym dnie można już wejść daleko w głąb jeziora. PAP/Grzegorz Momot
    Ziemia

    Niski poziom wody w Jeziorze Czorsztyńskim odsłonił pozostałości dawnej wioski

    Ruiny i fundamenty domów dawnej, zalanej wsi Maniowy, wyburzonej podczas budowy zapory w Niedzicy, odsłonił niski poziom wody w Jeziorze Czorsztyńskim. Hydrolog Jerzy Stypuła uważa, że nie ma powodu do obaw; wskazał jednak na małą ilość śniegu w Tatrach, który zasili górskie potoki wiosną.

  • Źródło: Adobe Stock
    Życie

    Komitet PAN: prace proponowane w Planach utrzymania wód grożą suszą

    Prace przedstawione w Planach utrzymania wód będą prowadzić do zwiększenia ryzyka suszy na obszarze Polski - ostrzegł Komitet Problemowy ds. Kryzysu Klimatycznego PAN. Naukowcy postulują, by unieważnić trwające konsultacje społeczne PUW i weryfikację wszystkich planowanych prac.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

    Wieloletnie susze będą w ciepłym klimacie coraz groźniejsze – ostrzegają naukowcy. Mają być coraz częstsze, a także dłuższe i bardziej ekstremalne.

  • Susza w stanie São Paulo, Brazylia. Źródło: Adobe Stock
    Świat

    Brazylia/ W ponad 240 miastach wilgotność powietrza jak na pustyni lub gorsza

    W ponad 240 miastach Brazylii poziom wilgotności powietrza utrzymuje się na takim samym poziomie lub jeszcze niższym niż na pustyni, podał Narodowy Instytut Meteorologii (Inmet) z siedzibą w Brasilii, stolicy kraju.

  • Warszawa, 08.09.2024. Na zdjęciu z drona niski poziom wody w Wiśle na wysokości Kępy Zawadowskiej w Warszawie. PAP/Leszek Szymański
    Ziemia

    IMGW: rekordowo niski poziom wody w Wiśle

    Jak poinformował w niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej stan wody na warszawskiej stacji hydrologicznej Bulwary Wiślane wyniósł 25 cm. "Jest gorzej niż w 2015 r., a woda nadal opada!" - napisał Instytut na platformie X.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Hydrolog: susza coraz większym wyzwaniem dla władz i społeczeństwa

    Z problemem suszy borykamy się od wielu lat, a niedobory wody w południowo-zachodniej części Polski dają prawdziwy obraz długotrwałego zjawiska stającego się coraz większym wyzwaniem – powiedział PAP dr inż. Marcin Wdowikowski, hydrolog z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

  • Fot. Adobe Stock
    Ziemia

    Ekspertka: trzeba zmienić myślenie o gospodarce wodnej i zacząć traktować ją priorytetowo

    Susza w Polsce dawno przestała być zjawiskiem okresowym, a jej skutki coraz częściej dotykają też mieszkańców miast. Profesor Uniwersytetu Łódzkiego Iwona Wagner uważa, że trzeba zmienić myślenie o gospodarce wodnej i zacząć traktować ją priorytetowo, tak jakby była zasobem nieodnawialnym.

  • Adobe Stock
    Świat

    Brazylia/ Naukowcy: globalne ocieplenie było głównym powodem historycznej suszy w Amazonii

    Wywołane działalnością człowieka globalne ocieplenie, a nie fenomen El Nino, było główną przyczyną ubiegłorocznej suszy w Amazonii – ocenili w środę naukowcy. Susza pozbawiała mieszkańców żywności; jej ofiarami były też zagrożone gatunki delfinów.

Najpopularniejsze

  • 16.09.2019. Fizyk Tomasz Rożek. PAP/Łukasz Gągulski

    Popularyzator nauki: niektóre misje kosmiczne mają bardziej inspirować następców niż mieć stricte naukowy cel

  • Anihilacja w smartfonie. Matryca telefonu jako detektor cząstek dla CERN

  • Uczelnie same określają obowiązujące na ich terenie zasady bezpieczeństwa

  • Raport: Polacy wciąż niechętnie przyznają się do problemów ze zdrowiem psychicznym

  • Minister Kulasek: porozumienie między Polską a Szwajcarią to nowe otwarcie dla polskiej nauki

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: kontakt z reklamami niezdrowej żywności zwiększa dzienne spożycie kalorii u dzieci

  • USA/ Administracja Trumpa obcina Harvardowi kolejne 450 mln dolarów

  • USA/ Harvard odpiera ataki federalne broniąc swojej niezależności

  • Ruch dłoni może pomóc w szybszej diagnozie autyzmu

  • Antykoncepcja jednoskładnikowa może zwiększać ryzyko ataków astmy

Fot. Adobe Stock

Na przekór tzw. krzywej Wielkiego Gatsby’ego: nastolatki wierzą, że mogą więcej - w krajach, gdzie mogą mniej

W krajach, w których nierówności społeczne są największe - nastolatki najsilniej wierzą, że osiągną więcej niż ich rodzice. Zupełnie na przekór znanej z ekonomii tzw. krzywej Wielkiego Gatsby’ego - pokazują badania w "Science" z udziałem Polaka.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera