komisja europejska | Nauka w Polsce
Źródło: Fotolia

Komisja Europejska ogłosiła wyniki dotyczące inicjatywy Uniwersytety Europejskie

Z budżetu w wysokości 272 mln euro pochodzącego ze środków programu Erasmus+ szesnaście dotychczasowych sojuszy uczelni europejskich (tzw. Uniwersytetów Europejskich) nadal będzie otrzymywać wsparcie, a cztery nowe sojusze rozpoczną współpracę - poinformowała w środę Komisja Europejska.

  • Fot. Fotolia

    30 tys. euro do wygrania w konkursie „Nowy Europejski  Bauhaus”

    30 tys. euro mogą wygrać laureaci konkursu organizowanego przez Komisję Europejską „Nowy Europejski Bauhaus”. Równolegle można wygrać 15 tys. euro w konkurencji „Wschodzące Gwiazdy Nowego Europejskiego Bauhausu”. Zgłoszenia są przyjmowane do 28 lutego - poinformował w piątek resort nauki.

  • źródło: Fotolia

    KE zapowiada nowe inicjatywy dla wzmocnienia współpracy europejskich uniwersytetów

    Zwiększenie liczby sojuszy uniwersytetów europejskich, wsparcie inicjatywy dotyczącej europejskiej legitymacji studenckiej, działania na rzecz utworzenia wspólnego dyplomu europejskiego, zakładają dwie inicjatywy na rzecz szkolnictwa wyższego, które ogłosiła Komisja Europejska.

  • Fot. Fotolia

    Trzy polskie ośrodki naukowe z europejskim grantem Teaming

    W prestiżowym konkursie Teaming (Horyzont 2020) granty zdobyły trzy polskie ośrodki naukowe - napisał we wtorek na Twitterze minister nauki Jarosław Gowin. To o projekty koordynowane przez: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych.

  • Fot. Fotolia

    Polska zabiega w KE o lepsze warunki finansowania badań naukowych

    Minister nauki Barbara Kudrycka rozmawiała w środę w Brukseli z komisarz UE ds. nauki Maire Geoghegan-Quinn o finansowaniu badan naukowych w ramach programu "Horyzont 2020". Polska walczy o lepsze wynagrodzenia dla naukowców z nowych krajów UE.

  • Fot. Fotolia

    Nowa strategia UE wspierania nauki i innowacyjności

    KE przygotowuje strategię współpracy UE w dziedzinie badań i innowacji w ramach programu "Horyzont 2020" oraz zasady finansowania projektów naukowych w UE. W środę o grantach dla Polski rozmawiać będzie w Brukseli minister nauki i szkolnictwa Barbara Kudrycka.

Najpopularniejsze

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Rektor WUM polecił dezaktywację systemu teleinformatycznego do głosowania w wyborach nowego rektora

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.