Fot. Adobe Stock

Łódź/ Powstał bank danych z milionem próbek dla diagnostyki onkologicznej

W ramach projektu Politechniki Łódzkiej we współpracy z Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki "MDB - Medical Data Bank" powstała ogólnodostępna cyfrowa baza unikatowych danych medycznych dotyczących histopatologii. System ma pomóc w rozwoju diagnostyki onkologicznej.

  • Źródło: Fotolia

    Uniwersytet Medyczny w Białymstoku szuka firmy, która zaadaptuje laboratoria na potrzeby biobanku

    Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) szuka firmy, która zaadaptuje i wyposaży laboratoria na potrzeby banku tkanek i komórek, który jest elementem całego systemu biobanku. Uczelnia przedłużyła termin składania ofert w przetargu na tę inwestycję do 8 stycznia 2020 r.

  • Fot. Fotolia

    Łódź/ Powstaje nowa siedziba Biobanku Uniwersytetu Łódzkiego

    Nowa siedziba Biobanku Uniwersytetu Łódzkiego z nowoczesnymi laboratoriami i pomieszczeniami do przechowywania materiału biologicznego powstaje na terenie kampusu uczelni. W środę wmurowano akt erekcyjny pod wartą 3,7 mln zł inwestycją.

  • Fot. Fotolia

    Uniwersytet Medyczny w Białymstoku tworzy biobank

    Zastosowanie indywidualnych terapii, które będą skuteczne u konkretnego pacjenta z rakiem - to główny cel działań Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który tworzy biobank. Analiza zebranych próbek, dzięki nowoczesnym technologiom, ma pomóc w szukaniu skutecznych metod leczenia.

  • PAP © 2012 / Maciej Kulczyński

    We Wrocławiu otwarto pierwszy na Dolnym Śląsku Biobank

    Pierwszy na Dolnym Śląsku Biobank gromadzący próbki biologiczne od osób chorujących na choroby sercowo-naczyniowe i autoimmunologiczne otwarto w czwartek we Wrocławiu. Pobrane próbki posłużą do prowadzenia badań nad nowymi lekami i metodami diagnostycznymi.

Najpopularniejsze

  • 16.04.2025.  Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (L) i dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher (P) podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

  • Kosmiczna farmacja – w ramach polskiej misji naukowcy zbadają polimerowe "osłony" dla leków

  • Polacy sprawdzili, czy niski poziom lipoproteiny zwiększa ryzyko cukrzycy

  • Czego potrzebują naukowcy, jeśli chodzi o zastosowanie wyników badań? - ankieta

  • EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

  • Chiny/ Załoga misji Shenzhou-20 dotarła na stację kosmiczną

  • Chiny/ Nowa załoga stacji kosmicznej zabrała ze sobą rybę i robaki

  • Nawet do 17 proc. ziem uprawnych na świecie - skażone toksycznymi metalami ciężkimi

  • Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Naukowcy przeanalizowali znaleziska z cmentarzyska Store Frigård na Bornholmie, np. kobiece „skandynawskie pasy” czy powszechne w regionie groty włóczni. Wskazują one, że lokalna społeczność odgrywała kluczową rolę w kontaktach ponadregionalnych oraz w dystrybucji towarów i ludności przez Bałtyk w epoce żelaza.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera