Nosacz sundajski. Fot. Adobe Stock

Medioznawca o internetowych memach z "Januszem Nosaczem": to akty przemocy symbolicznej

To akty przemocy symbolicznej – ocenił pojawiające się w internecie memy z "Januszem Nosaczem" prof. Uniwersytetu SWPS Marek Kochan. Wskazał, że piętnowane i wyszydzane są w ten sposób osoby o słabszej pozycji ekonomicznej czy niższym kapitale kulturowym.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Krytyczny autostereotyp Polaków w memach o nosaczu sundajskim

    Obraz Janusza Nosacza Typowego Polaka przedstawiany w memach z nosaczem w roli głównej jest negatywny. Wpisują się one w niesprawiedliwie negatywny obraz Polaków kreowany w mediach po 1989 roku - uważa dr hab. Marek Kochan, prof. Uniwersytetu SWPS, który zbadał memy z nosaczem w roli głównej.

  • Kielce, 16.09.2023. Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna uczestniczy w zawodach European Rover Challange. PAP/Piotr Polak
    Kosmos

    Prezes POLSA: do końca dekady polska misja kosmiczna będzie na Księżycu

    Kilkanaście miesięcy temu ogłosiliśmy nabór koncepcji na polską narodową misję kosmiczną. Do końca dekady będziemy na księżycu - powiedział PAP.PL prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), podczas zawodów łazików robotycznych European Rover Challenge w Kielcach.

  • Fot. Fotolia
    Człowiek

    Prof. Marody: Polacy coraz bardziej cenią przyjaciół i czas wolny

    W życiu Polaków spada znaczenie pracy i religii, a rośnie rola przyjaciół i wolnego czasu - pokazują badania socjologów. - Polacy zbliżają się postawami do postaw społeczeństw zachodnich - komentuje dla PAP socjolog prof. Mirosława Marody.

  • Polscy inżynierowie wezmą udział w budowie największego teleskopu świata

    Polscy inżynierowie wezmą udział w budowie elementów największego teleskopu świata - Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT), poinformowała firma SENER Polska.

  • Na tropie pakarany. Jak Polscy przyrodnicy przecierali szlaki Ameryki Południowej

    Polscy przyrodnicy odkryli w Ameryce Południowej w XIX w. aż 27 nowych gatunków lub podgatunków ssaków. O ich zasługach dla światowej nauki mało kto dziś jednak pamięta, a to, co przetrwało z ich zbiorów - pozostaje często za granicą - mówi PAP dr Przemysław Kurek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  • Technologia

    Kolej transandyjska - nietypowe finansowanie i polska myśl techniczna

    W XIX wieku powstała najwyżej położona linia kolejowa. Nad najnowocześniejszymi wówczas rozwiązaniami technologicznymi pracował polski inżynier Ernest Malinowski. Peru mogło sobie pozwolić na tę inwestycję m.in. dzięki wykorzystaniu ptasiego guana.

  • Polska młodzież pomaga NASA

    Pięcioro młodych Polaków przebywających w Południowej Walii przyczyniło się do opracowania aplikacji dla amerykańskiej agencji kosmicznej (NASA) – poinformował PAP Mirco Cordeiroz z organizacji The Valleys Regional Equality Council.

  • Życie

    Zmiany klimatu sprzyjają arktycznym inwazjom roślin

    Postępujące ocieplenie sprzyja szybszym inwazjom obcych gatunków roślin w Arktyce – wynika z badań na Islandii, prowadzonych z udziałem polskich naukowców. Postępujące ocieplenie oznacza dla flory Islandii wyraźne zmiany.

  • Polacy triumfują w mistrzostwach gier logicznych

    Polacy wywalczyli aż 10 ze wszystkich 24 medali w XXVII Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Logicznych i Matematycznych, które odbyły się w Paryżu - poinformował PAP opiekun polskiej drużyny, dr Janusz Górniak z Politechniki Wrocławskiej.

Najpopularniejsze

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Minister Wieczorek powołał nowych członków Rady Narodowego Centrum Nauki

  • Badaczka: Polacy są umiarkowanie prospołeczni

  • Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

  • Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Webb odkrył nietypową dawną galaktykę

  • Polichlorowane bifenyle jeszcze przed narodzinami mogą powodować problemy psychologiczne i behawioralne

  • Kew Gardens: dziesięć najciekawszych gatunków roślin i grzybów odkrytych w 2024 r.

  • Brazylia/ Amazonia płonie - największe pożary lasów od siedemnastu lat

Fot. Adobe Stock

Kręgi triasowych gadów z ekstremalnie wydłużonymi szyjami były puste w środku

Tanystrofeidy to triasowe gady z ekstremalnie wydłużonymi szyjami. Paleontolodzy wykazali, że ich kręgi szyjne były puste w środku. Jednak w przeciwieństwie do chociażby dinozaurów, w tym przypadku kości nie były wypełnione powietrzem a tkanką miękką.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera