Zakończono konserwację i digitalizację kilkuset szklanych negatywów, przechowywanych w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Uwieczniono na nich wystawy muzealne i badania wykopaliskowe w Wielkopolsce, prowadzone jeszcze przed wybuchem II wojny światowej.
Jedyne znane z ziem polskich znalezisko starożytnej sztabki srebra, typową dla okresu wędrówek ludów masywną ramę sprzączki do pasa oraz parę okazałych, blaszanych zapinek z pierwszej połowy V w. można obejrzeć do końca stycznia w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.
Efekty prac polskiej misji archeologicznej badającej pozostałości afrykańskich obozowisk łowieckich sprzed 15 tys. lat można oglądać na ekspozycji w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu do końca wakacji.
Dar ojca legendarnej Kleopatry VII dla świątyni egipskiej, w postaci lnianego płótna, odkryli polscy archeolodzy w czasie wykopalisk w Tebach Zachodnich (dzisiejszy Luksor) w Egipcie.
Blisko 200 spektakularnych zabytków, pochodzących z bogato wyposażonych grobów sprzed ponad 2500 lat, odkrytych pod Wrocławiem, będzie można obejrzeć w poznańskim Muzeum Archeologicznym od 10 kwietnia do 30 czerwca br.
Blisko 100 zabytków, prezentujących różnorodne systemy zapisu, pochodzących z terenu Mezopotamii, Egiptu, Grecji i Imperium Rzymskiego, będzie można zobaczyć od piątku 28 listopada w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.
„Wielkie królestwa chrześcijańskie w Nubii” to tytuł nowej ekspozycji czasowej, która będzie prezentowana od 3 września w poznańskim Muzeum Archeologicznym. Pokazane zostaną znaleziska z badań w Starej Dongoli, Banganarti i Faras, reprezentujące kulturę Nobadii, Makurii oraz Alodii – wielkich królestw chrześcijańskich w Nubii i zabytki odkryte w trakcie spektakularnych badań ratowniczych podjętych na IV katarakcie Nilu.
„Muzeum Małego Odkrywcy” to tytuł nowego projektu w poznańskim Muzeum Archeologicznym, który zainaugurowano 11 grudnia br. Ekspozycje stałe „Pradzieje Wielkopolski”, „Tu powstała Polska”, „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie” i „Archeologia Sudanu” przygotowano pod kątem odwiedzin najmłodszych dzieci.
Mariusz Drzewiecki z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu zainauguruje w środę o godz. 11.00 tegoroczny cykl wykładów naukowych zatytułowany "Projekty..... nowe lub na nowo odczytane".