02.07.2025. Przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi. PAP/Marian Zubrzycki

POLSA: powitanie polskiego astronauty w Europie - nie wcześniej niż 14 lipca

Powitanie w Europie polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego po powrocie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbędzie się nie wcześniej niż 14 lipca - podała Polska Agencja Kosmiczna. Uroczystość odbędzie się w Kolonii w Niemczech, gdzie znajduje się siedziba Europejskiego Centrum Astronautów ESA.

  • , 07.07.2025. Połączenie na żywo z przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, 7 bm. w stołecznym Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie odbywa się w ramach programu ARISS, umożliwiającego uczniom na całym świecie kontakt z astronautami na stacji ISS. (ad) PAP/Albert Zawada
    Kosmos

    POLSA: misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonana w ponad 80 proc.

    Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski w poniedziałek połączył się z dziennikarzami w Warszawie i kontynuował swoje zadania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Status realizacji podstawowych celów misji to 82,6 proc. - podała w poniedziałek Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).

  • 07.07.2025. Połączenie na żywo z przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, 7 bm. w stołecznym Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie odbywa się w ramach programu ARISS, umożliwiającego uczniom na całym świecie kontakt z astronautami na stacji ISS. (ad) PAP/Albert Zawada
    Kosmos

    Uznański-Wiśniewski: przez okno ISS nie widać granic, tylko piękną planetę

    Kiedy wygląda się przez okno Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, nie widać granic ani państw – widać jedną, piękną planetę z delikatną atmosferą. Mam nadzieję, że będziemy korzystać z jej zasobów w sposób rozważny – powiedział astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski z pokładu ISS.

  • 07.07.2025. Połączenie na żywo z przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, 7 bm. w stołecznym Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie odbywa się w ramach programu ARISS, umożliwiającego uczniom na całym świecie kontakt z astronautami na stacji ISS. (ad) PAP/Albert Zawada
    Kosmos

    Uznański-Wiśniewski dla PAP: na ISS gospodarka zasobami w obiegu niemal zamkniętym

    Wszystkie zasoby na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są limitowane i bardzo cenne, ponieważ trzeba je dostarczyć z Ziemi. Nawet 98 proc. wody poddawane jest recyklingowi – poinformował astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji prasowej z pokładu ISS.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    POLSA: 10. dnia misji polski astronauta pracował nad eksperymentami i prowadził działania edukacyjne

    10. dnia misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski pracował nad pięcioma eksperymentami i prowadził działania edukacyjno-promocyjne - poinformowała w niedzielę Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Stan wykonania celów misji to 78,6 proc.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    POLSA: cele misji na ISS zrealizowane w ponad 70 proc.

    Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski połączył się w sobotę z młodzieżą w Rzeszowie, kontynuował prace nad polskimi eksperymentami oraz nagrał materiały edukacyjne i promocyjne - poinformowała Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Stan wykonania celów misji to 72,9 proc.

  • Floryda, 25.06.2025. Na zdjęciu z 24 bm. Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas pożegnania astronautów w Centrum Kosmicznym Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral w amerykańskim stanie Floryda.  PAP/Leszek Szymański
    Kosmos

    Rzeszów/ Uznański-Wiśniewski podczas łączenia z Ziemią: na orbitę wziąłem obrączkę żony

    Pierwszy Polak na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Sławosz Uznański-Wiśniewski kolejny raz połączył się z Ziemią. Tym razem odpowiadał na pytania młodzieży zgromadzonej w auli Politechniki Rzeszowskiej. Stąd wiadomo, że na orbitę zabrał obrączkę żony.

  • Łódź, 02.07.2025. Przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski. PAP/Marian Zubrzycki
    Kosmos

    Moduł Columbus ISS: tam pracuje i śpi Sławosz Uznański-Wiśniewski

    W części sypialnej modułu Columbus na pokładzie ISS jest całkiem przytulnie, jak w kapsułowym hotelu - mówił PAP Adrian Belli z ESA. To właśnie w module Columbus Sławosz Uznański-Wiśniewski śpi i wykonuje większość prac.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Teleskop Jamesa Webba sfotografował wyjątkowo gwiazdotwórczą galaktykę

    Teleskop Jamesa Webba sfotografował wyjątkowo gwiazdotwórczą Galaktykę Cygaro. Gwiazdy powstają w niej dziesięć razy intensywniej niż w Drodze Mlecznej - poinformował Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

  • 02.12.2024. PAP/Albert Zawada
    Kosmos

    ESA: użycie emblematów misji i logo agencji - możliwe; ale podlega określonym warunkom

    To nieprawda, że Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) nie zezwala na wykorzystywanie swoich emblematów misji. Emblematy misji ESA oraz logo ESA są chronione jako własność intelektualna, a ich użycie podlega określonym warunkom - przekazała ESA w oświadczeniu przesłanym w piątek PAP.

Najpopularniejsze

  • Fot. materiały prasowe

    Zachodniopomorskie/ Kołobrzeska Wenus z okresu neolitu udostępniona zwiedzającym

  • Uznański-Wiśniewski: przez okno ISS nie widać granic, tylko piękną planetę

  • Łukasz Łuczaj: niebezpieczny dla człowieka może być nawet kontakt z konwaliami

  • Motyle, które wyglądają i bzyczą jak osy, czyli mimikra wizualno-akustyczna

  • Resort nauki proponuje zmiany w statusie doktoranta

  • Fot. Adobe Stock

    Glikogen w mózgu ma związek z alzheimerem

  • Kwasy omega-6 nie są przyczyną zapaleń

  • Badania: sześć cech charakteru decyduje o tym, że jesteśmy cool

  • Naukowcy znaleźli enzym, który może zatrzymać miażdżycę i cukrzycę

  • Badacz: pocałunek to pozostałość po ostatnim etapie sesji iskania

Fot. Adobe Stock

Przyrodnik: świetliki mogą zniknąć w ciągu kilku dekad

Przyrodnik Mikołaj Siemaszko ostrzegł w rozmowie z PAP, że obecne pokolenie może być ostatnim, które zna świetliki. W ciągu ostatnich dekad ich populacje w zależności od regionu spadły o 30-70 proc.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera