05.02.2025. Premier Donald Tusk (C), minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk (P) oraz członkowie misji AX-4: Peggy Whitson (2L), Sławosz Uznański-Wiśniewski (2P) i Tibor Kapu (P) podczas spotkania w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 5 bm. Spotkanie jest organizowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT), Polską Agencję Kosmiczną (POLSA) oraz Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). (jm) PAP/Piotr Nowak

Premier: kosmos staje się przestrzenią, w której będą obecne także polskie ambicje

Kosmos staje się przestrzenią, w której będą obecne także polskie ambicje - powiedział w środę premier Donald Tusk po spotkaniu z załogą misji Axiom-4. Kosmos już nie jest tylko "grą wyobraźni" - dodał.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    Ekspert: luty to wyjątkowy miesiąc na obserwację planet

    W tym roku luty jest wyjątkowo dobrym miesiącem na obserwację planet. Niektóre z nich będzie można dostrzec gołym okiem; do obserwacji innych potrzebna będzie lornetka lub teleskop - zapowiedział w rozmowie z PAP rzecznik Planetarium Śląskiego w Gliwicach, Jarosław Juszkiewicz.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Badacze wskazali skąd pochodzi woda na Księżycu

    Większość księżycowej wody prawdopodobnie pochodzi z samego Księżyca lub z uderzeń komet - wnioskują naukowcy z University of California (USA), którzy ponownie zbadali próbki księżycowych skał.

  • 30.12.2024. PAP/Tomasz Gzell
    Kosmos

    Polski astronauta zabierze na ISS flagę i pierogi

    Astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który w tym roku poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), zabierze w kosmos polską flagę i pierogi. Podczas konferencji poprzedzającej misję Axiom-4 powiedział, że chce pokazać, iż kosmos jest dla każdego.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    W próbkach z planetoidy Bennu znaleziono budulec życia

    W próbkach z planetoidy Bennu naukowcy odkryli wszystkie pięć zasad azotowych budujących RNA i DNA. W materiale z asteroidy są również związki, jakich nigdy wcześniej nie znaleziono – ani na Ziemi, ani w meteorytach.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    ESA monitoruje potencjalnie groźną asteroidę

    Planetary Defence Office aktywnie monitoruje odkrytą niedawno, kilkudziesięciometrową asteroidę 2024 YR4 – podała Europejska Agencja Kosmiczna. Stwarza ona bardzo małe, ale nie zerowe ryzyko kolizji z Ziemią w 2032 roku.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Sonda Einsteina wykryła niezwykłą eksplozję

    Chińsko-europejska Sonda Einsteina wykryła zarejestrowała wybuch promieni X - jak podała ESA. Odkrycie może zmusić naukowców do zmiany myślenia o niezwykłych zjawiskach znanych jako rozbłyski gamma.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Creotech podpisał umowę z ESA na opracowanie kluczowych komponentów satelitarnej komunikacji 5G

    Creotech Instruments podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na opracowanie kluczowych komponentów pozwalających na połączenie naziemnych prywatnych sieci 5G w technologii mmWave z satelitarną komunikacją 5G NTN (Non-Terrestrial Networks) - poinformowała spółka.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

    Kosmiczny Teleskop Hubble’a pozwolił na stworzenie największej mapy sąsiadującej z Drogą Mleczną Galaktyki Andromedy. Astronomowie wykorzystali obserwacje prowadzone w ciągu aż 10 lat.

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025
    Świat

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

    Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) tymczasowo wstrzymała loty rakiet SpaceX. Po czwartkowej eksplozji górnego stopnia systemu nośnego Starship/Super Heavy w trakcie lotu testowego deszcz kosmicznych śmieci spadł na Ziemię.

Najpopularniejsze

  • Adobe Stock

    Nie lekceważmy popularyzacji

  • Polski astronauta zabierze na ISS flagę i pierogi

  • Naukowiec: bez mokradeł nie ma przyszłości dla naszego gatunku; Polska przoduje w ich niszczeniu

  • Psycholog: język, którym się posługujemy, może wpływać na nasze decyzje

  • Wojskowa Akademia Techniczna przygotowała systemy optoelektroniczne dla komputera kwantowego

  • 15.04.2020 EPA/MARTIAL TREZZINI

    WHO chce zmniejszyć budżet o 400 mln dolarów

  • Indie w ciągu dekady podwoiły populację tygrysów

  • Ustny mikrobiom ma wpływ na demencję

  • Eurostat: przeciętny Cypryjczyk zostawił największy ślad węglowy w UE w 2022 r.

  • USA/ OpenAI uważa, że chiński DeepSeek wykorzystał jej model AI do wyszkolenia swojego chatbota

Fot. Adobe Stock

Nowa metoda obliczania prędkości chodu zauropodów: potrzebna fizyka i długość kości

Do tej pory prędkość poruszania się zaurpodów (gigantycznych dinozaurów z długimi szyjami) szacowano na podstawie tropów, czyli śladów. Teraz paleontolodzy zaproponowali nowe podejście – do obliczeń wykorzystując prawa fizyki i długości kości kończyn zwierząt.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera