wojskowa akademia techniczna

Piotr Nyga i Michał Nowak. Fot. WAT

Powierzchnia rzeźbiona nanodłutem laserowym dla udoskonalenia maleńkich kamer

Porównywalną do rzeźbienia nową technikę kształtowania powierzchni przy użyciu lasera femtosekundowego będzie można zastosować w miniaturyzacji soczewek optycznych do telefonów komórkowych czy kamer. Laser działa jak nanodłuto i umożliwia tworzenie zaawansowanych struktur, a technikę rozwijają naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej.

  • 02.10.2024. Prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji roku akademickiego 2024/2025 w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. PAP/Marcin Obara

    Prezydent Duda: rzeczywistość stawia przed uczelniami wojskowymi wyjątkowo trudne zadania

    Rzeczywistość stawia przed uczelniami wojskowymi wyjątkowo trudne zadania - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji nowego roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej. WAT w sposób szczególny powinna być nastawiona na podążanie z duchem czasu - akcentował Duda.

  • Katastrofa Francis Scott Key Bridge. Baltimore, Maryland, USA, 26 marca 2024. EPA/JIM LO SCALZO Dostawca: PAP/EPA.
    Technologia

    Ekspert WAT: zniszczenia podpory głównej nie jest w stanie przetrwać żaden most

    W Baltimore statek uderzył w podporę głównego przęsła mostu. Zniszczenia takiego punktu podparcia nie jest w stanie przetrwać żaden most, niezależnie od typu konstrukcji - skomentował dla PAP płk dr hab. inż. Ryszard Chmielewski z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

  • Źródło: Adobe Stock

    Studia podyplomowe z licencją pilota drona w WAT

    Do zdobycia jest licencja pilota drona, a zajęcia odbywają się m.in. na strzelnicy - do 29 lutego trwa rekrutacja na studia podyplomowe „Ochrona i obrona ludności wobec współczesnych zagrożeń” w Wojskowej Akademii Technicznej.

  • Fot. Adobe Stock

    Technologie przełomowe - nowe studia w WAT

    Technologie przełomowe, m.in. optoelektroniczne, fotoniczne, kwantowe, kosmiczne i maszynowego wspomagania decyzji - to jeden z nowych kierunków studiów w Wojskowej Akademii Technicznej. Międzywydziałowy kierunek jest unikatowy na skalę krajowych uczelni politechnicznych – powiedziała PAP rzecznik uczelni.

  • Fot. Robert Kosturek, WAT
    Technologia

    Materiały wybuchowe mogą wzmacniać połączenia materiałów

    Zbiorniki paliwowe rakiet firmy SpaceX, elementy nadwozia Audi R8 czy panele podłogowe pociągu Shinkansen łączy wyjątkowa technika spajania elementów - zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem. Ekspert WAT tłumaczy dlaczego ta technika zastępuje klasyczne spawanie i co mają z tym wspólnego materiały wybuchowe.

  • Źródło: WAT
    Technologia

    Metamateriały znajdują coraz więcej zastosowań

    Choć są już stosowane w nowoczesnych produktach fotonicznych obecnych na rynku, metamateriały wciąż stanowią ogromny obszar dla badań i odkryć naukowych. Najciekawsze zastosowania metamateriałów to soczewki pozbawione typowych wad (aberracji), pokrycia antyradarowe czy miniaturowe anteny. Metody uzyskiwania sztucznie wykreowanych struktur metamateriałowych rozwijane są m.in. w Wojskowej Akademii Technicznej.

Najpopularniejsze

  • 20.12.2024. Prezes zarządu Creotech Instruments S.A. Grzegorz Brona podczas uroczystości podpisania umowy na satelity obserwacyjne dla Wojska Polskiego, 20 bm. w siedzibie resortu w Warszawie, 20 bm. (mr) PAP/Albert Zawada

    Szef Creotechu o ustawie dot. działalności kosmicznej: sektor bardzo dobrze rozwija się bez niej

  • Naukowcy: kobiety odgrywały dominującą rolę w społeczności zamieszkującej neolityczną osadę Catalhoyuk

  • Trwa badanie ankietowe; zaproszeni recenzenci osiągnięć naukowych

  • POLSA: polski astronauta cztery razy połączy się na żywo z uczestnikami spotkań w czterech miastach

  • Botanik: strach przed przyrodą sprawia, że ją niszczymy

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja może obniżać własną

  • Naukowcy zidentyfikowali białko, które postarza

  • Glikogen w mózgu ma związek z alzheimerem

  • Miejska ewolucja gryzoni z Chicago

  • NASA nauczyła starą sondę marsjańską nowych sztuczek

25.06.2025. Na zdjęciu z 24 bm. Sławosz Uznański-Wiśniewski. PAP/Leszek Szymański

POLSA: polski astronauta cztery razy połączy się na żywo z uczestnikami spotkań w czterech miastach

Polska Agencja Kosmiczna poinformowała w poniedziałek, że w trakcie swojego pobytu na orbicie polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski czterokrotnie połączy się na żywo z polskimi dziećmi i młodzieżą. Będą to punkty kulminacyjne wydarzeń w czterech miastach: Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie i Warszawie.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera