Fot. Adobe Stock

ECDC i WHO: Europa jest wolna od polio i taka powinna pozostać

Konieczne są pilne działania, aby utrzymać Europę wolną od polio, ostrzegają dyrektorzy Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę na łamach pisma „Eurosurveilance”.

  • Wirus polio, źródło: Adobe Stock
    Zdrowie

    GIS: zwiększona wykrywalność wirusów poliomyelitis w ściekach komunalnych w Europie

    W ostatnich miesiącach potwierdzono wykrycie szczepu wirusa polio cVDPV2 w ściekach komunalnych w Warszawie i Rzeszowie. Od połowy września 2024 r. ujawniono go także w Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i w Finlandii – poinformował na swojej stronie Główny Inspektor Sanitarny.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Specjalista chorób zakaźnych o wirusie polio w ściekach: nie ma powodów do obaw

    Specjalista chorób zakaźnych prof. Ernest Kuchar przekonuje w rozmowie z PAP, że to normalne, że w ściekach wykrywa się różne patogeny. Dlatego jego zdaniem doniesienia o wykryciu wirusa polio nie powinny budzić obaw, ponieważ nie stanowi on bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia publicznego.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Prof. Dzieciątkowski: zakażenie wirusem polio nie grozi zaszczepionym w dzieciństwie

    Prof. Tomasz Dzieciątkowski uważa, że wykrycie wirusa polio w ściekach nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia publicznego. Wirusolog podkreślił w rozmowie z PAP, że ryzyko zakażenia dla osób, które w dzieciństwie zostały zaszczepione i przestrzegają podstawowych zasad higieny, jest praktycznie zerowe.

  • 18.11.2024. Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski podczas konferencji prasowej w siedzibie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie. PAP/Piotr Nowak
    Zdrowie

    GIS: w warszawskich ściekach wykryto zmutowanego wirusa polio

    W próbce ścieków komunalnych pobranej w Warszawie wykryto zmutowanego wirusa polio, który może być niebezpieczny dla osób niezaszczepionych - poinformował w poniedziałek Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski.

  • Adobe Stock
    Świat

    Strefa Gazy/ Pierwszy od 25 lat przypadek zachorowania na polio

    Ministerstwo zdrowia Strefy Gazy potwierdziło w piątek pierwszy od 25 lat przypadek zachorowania na polio na tym terenie. Infekcję wykryto u dziesięciomiesięcznego, nieszczepionego dziecka. ONZ i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaapelowały w piątek o humanitarne zawieszenie broni, by zaszczepić dzieci.

  • Paul Alexander, 40, źródło: Wikipedia; https://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Alexander
    Świat

    USA/ Zmarł chory na polio człowiek, który przez ponad 70 lat żył w "żelaznym płucu"

    W wieku 78 lat zmarł Amerykanin Paul Alexander, który przez 72 lata żył w "żelaznym płucu" - specjalnej aparaturze do oddychania - poinformował jego opiekun Christopher Ulmer.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    USA/ W ściekach Nowego Jorku wykryto polio

    Władze sanitarne Nowego Jorku ogłosiły, że znalazły polio w próbkach ścieków. Ostrzegły, że wirus prawdopodobnie znów rozprzestrzenia się w mieście. „New York Times” cytuje w sobotę oświadczenie stanowego Departamentu Zdrowia, wskazującego na "pilną potrzebę uodpornienia każdego dorosłego i dziecka w Nowym Jorku, zwłaszcza na terenie metropolii."

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Amerykańscy lekarze ostrzegają przed wieloma niewykrytymi przypadkami polio

    W Nowym Jorku są setki, jeśli nie tysiące przypadków zakażań wirusem polio – ostrzegają amerykańscy lekarze. Dodają, że nie chodzi tylko o Nowy Jork i Stany Zjednoczone. Badania ścieków wykazały, że ten sam wirus występuje też w Londynie i Jerozolimie.

Najpopularniejsze

  • Łódź, 02.07.2025. Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi. PAP/Marian Zubrzycki

    Naukowcy o eksperymentach z misji IGNIS: nadchodzi najbardziej ekscytująca część

  • Falujący podolbrzym. Kiedy supermasywna czarna dziura oddziera gwiazdę z otoczki

  • Prof. Wojdacz: polska epigenetyka rośnie w siłę, ale potrzebujemy więcej młodych naukowców

  • Ekspert: Polska ma nie tylko bursztyny, ale i złoto, szafiry, minerały promieniotwórcze

  • Naukowiec: epigenetyka jest często narzędziem sprzedaży pseudonaukowych produktów

  • , 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Indie/ Naukowcy: udział w misji Ax-4 to kolejny krok w realizacji strategii kosmicznej kraju

  • Naukowcy ustalili, które formy ruchu łagodzą objawy bezsenności lepiej niż leki i psychoterapia

  • WHO: ponad 211 tys. przypadków cholery odnotowano na świecie do maja 2025 r.

  • Naukowcy: średniowieczna medycyna była całkiem zaawansowana

  • Gwiazda Betelgeza ma towarzyszkę - potwierdzają to najnowsze zdjęcia

Fot. Adobe Stock

Entomolog: ugryzienie kleszcza może okazać się „antymięsną szczepionką”

Niektóre składniki śliny kleszcza sprawiają, że możemy stać się wrażliwi m.in. na wołowinę, wieprzowinę, baraninę czy dziczyznę – powiedział PAP prof. Stanisław Ignatowicz, entomolog z SGGW. Dobra wiadomość jest taka, że nie na każdego ta „antymięsna odkleszczowa szczepionka” działa tak samo - dodał.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera