Warszawa, 06.04.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula PAP/Radek Pietruszka

Gdula: stworzyliśmy system, w którym wiele osób traci pasję do nauki

Stworzyliśmy niezwykle drogi, skomplikowany biurokratyczny system, w którym wiele osób traci pasję do nauki. To jest fatalne. To, że ludzie tracą zapał i pasję do nauki to jest najgorsze oskarżenie tego systemu, który teraz mamy – powiedział podczas kongresu Nauka dla Społeczeństwa wiceminister nauki Maciej Gdula.

  • Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (mr) PAP/Adam Warżawa
    Popularyzacja

    Minister nauki: promowanie efektów pracy naukowej jest sprawą kluczową

    Promowanie efektów pracy naukowców jest dziś sprawą kluczową - powiedział w niedzielę minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, gość Kongresu "Nauka dla Społeczeństwa". W trakcie kongresu nagrody "Perspektywy Nauki" odebrało czworo naukowców oraz minister nauki.

  • 22.03.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki. PAP/Leszek Szymański

    MNiSW: podjęliśmy działania na rzecz zmian ustawy o instytutach badawczych

    Podjęliśmy działania na rzecz zmiany ustawy o instytutach badawczych, która ma umożliwić resortom wiodącym przeznaczanie dotacji na zwiększenie zarobków pracowników instytutów - podał w środę wiceminister nauki Andrzej Szeptycki w Puławach (Lubelskie).

  • Warszawa, 13.12.2023. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas powitania w siedzibie ministerstwa. PAP/Piotr Nowak

    Przedstawiciele instytucji nauki i szkolnictwa wyższego apelują do rządzących o pilne spotkania i rozmowy

    O pilne zorganizowanie spotkania ws. problemów dotyczących szkolnictwa wyższego i nauki zaapelowali w środę do koalicji rządzącej przedstawiciele środowiska naukowego i akademickiego. "Od zaraz potrzebny jest wzrost nakładów na sektor nauki" - podkreślili.

  • Źródło: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

    Dwie polskie jednostki wyróżnione za dbałość o pracowników naukowych

    Do grona polskich laureatów HR Excellence in Research dołączył Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN. Wyróżnienie potwierdza najwyższe standardy w zakresie warunków pracy naukowej i badawczo-rozwojowej, przejrzystych procesów rekrutacji i przeciwdziałania dyskryminacji.

  • Warszawa, 27.06.2017. Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, 27 bm. (mr/jkm) PAP/Marcin Obara

    Zespół MZ przeanalizuje potrzebę reorganizacji Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

    W Ministerstwie Zdrowia powołano zespół, który oceni potrzebę i warunki reorganizacji Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz nadania mu statusu państwowego instytutu badawczego. Zarządzenie w tej sprawie opublikowano w piątek.

  • Fotolia
    Prawo

    Sejm uchwalił ustawę o Sieci Badawczej Łukasiewicz

    Sejm uchwalił w nocy z czwartku na piątek ustawę o Sieci Badawczej Łukasiewicz. Ustawa zakłada połączenie w sieć kilkudziesięciu instytutów badawczych. Ma ona stanowić zaplecze naukowe do realizacji strategicznych programów rządowych.

  • Fotolia
    Prawo

    Sejm/ Projekt ustawy o Sieci Badawczej Łukasiewicz skierowany do komisji

    Sejm skierował w czwartek do dalszych prac w komisjach poselski projekt ustawy o Sieci Badawczej Łukasiewicz. Projekt zakłada połączenie w sieć kilkudziesięciu instytutów badawczych. Ma ona stanowić zaplecze naukowe do realizacji strategicznych programów rządowych.

  • Dardziński: Narodowy Instytut Technologiczny ułatwi życie naukowcom i przedsiębiorcom

    Utworzenie NIT usprawni komercjalizację badań; ułatwi też pozyskiwanie wiedzy przez polskich przedsiębiorców; obecnie mamy strukturę organizacyjną, która nie jest dopasowana do specyfiki nowoczesnej gospodarki, która jest rozdrobniona, rozproszona, a kwestie organizacyjne z natury rzeczy przekraczają możliwości pojedynczego instytutu - uważa wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

  • Gowin: pracujemy nad koncepcją reformy instytutów badawczych

    Pracujemy wraz z wicepremierem Mateuszem Morawieckim nad całościową koncepcją reformy instytutów badawczych. Chodzi o powołanie Narodowego Instytutu Technologicznego, który byłby naukowym zapleczem dla planu Morawieckiego - mówi wicepremier Jarosław Gowin.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera