Ze strachu przed przyrodą i z chęci do porządkowania wszystkiego za często kosimy trawniki, grabimy liście i wycinamy stare drzewa w miastach – ocenił dla PAP botanik prof. Łukasz Łuczaj. W ten sposób w szybkim tempie tracimy bioróżnorodność - zaalarmował.
Ogrodnictwo miejskie w Warszawie to szeroki ruch, tworzący przyjazną przestrzeń, zapewniający kontakt z naturą, poczucie odpowiedzialności za środowisko i budowanie więzi. Ponad 1,8 tys. ha zajmują w stolicy tereny, na których można by założyć nowe, miejskie ogrody - wynika z analizy prowadzonej przez stołeczne uczelnie.
Gatunki inwazyjne roślin wpływają na zmianę składu rodzimej flory, wkraczając do niej i zmieniając jej stosunki. Niektóre z nich mogą stwarzać zagrożenie także dla naszego zdrowia - powiedziała PAP dr hab. Ewa Zaraś z Katedry Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW.
Dłuższe misje kosmiczne wymagają m.in. urozmaicenia diety astronautów. Naukowcy testują więc możliwość uprawiania na orbicie m.in. pszenicy, jęczmienia czy grochu. Świetnie wypada miniaturowy ogórek, za to kapusta pekińska się nie udaje - mówiła PAP "kosmiczna ogrodniczka" z NASA, dr Gioia Massa.
W odpowiedzi na nagranie bzyczenia pszczół lwie paszcze nasilają produkcję nektaru w kwiatach, co wskazuje, że rejestrują dźwięki wydawane przez owady zapylające – wynika z badania włoskich, hiszpańskich i australijskich naukowców.
Wykrywanie chorób roślin, zakłóceń ich wzrostu, reakcji na suszę, czy skuteczności działania nawozów pozwala obrazowanie cyfrowe, które stosuje Centrum Fenomiki Roślin otwarte we wtorek w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. To pierwszy taki ośrodek w Polsce.
Hydrobiolodzy z zaniepokojeniem zaobserwowali nad rzeką Lubatówką w Polsce (Podkarpacie, okolice Krosna) dzikie zarośla bambusa Bisseta, uznawanego w wielu rejonach świata za obcy gatunek inwazyjny. Niepokój ekologów budzi też pojawienie się w środowisku naturalnym miskanta olbrzymiego. W Sanie wyłowiona była pirania.
Zanieczyszczenie światłem wpływa nie tylko na ludzi, ale także – i to bardzo silnie – na rośliny. Zakłóca ich wzrost, kwitnienie i odporność, co odbija się na ekosystemach, plonach i produkcji żywności. Tymczasem jest to problem, który w stosunkowo łatwy sposób można częściowo ograniczyć - uważają naukowcy.
Obumarły jałowiec znaleziony w fińskiej Laponii, którego wiek określono na 1647 lat, został uznany za najstarszy krzew na świecie – poinformował w czwartek Uniwersytet w Turku.
Ludzie chętniej wybierają mięso niż jego roślinne alternatywy, ale tylko do momentu, kiedy te drugie są droższe lub w podobniej cenie - ustalili badacze z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle-Wittenberg.