Nurkowie z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku usunęli stare sieci, liny oraz przynęty wędkarskie z konstrukcji XVII w. wraku "Solen" zalegającego na dnie Zatoki Gdańskiej. W trakcie prac przesunęli wrak w miejsce, w którym był w latach 70. XX wieku.
Prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak statku, który przewoził sztaby miedzi, badają naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odnalezione sztaby pochodzą z epoki brązu, prawdopodobnie z XVI, a może nawet XVII w. p.n.e.
Dwa wraki leżące w morzu u wybrzeży belgijskiego miasta Zeebrugge zidentyfikowano jako niemieckie okręty podwodne z I wojny światowej. Okręty podwodne były już oznaczone na mapach morskich jako wraki, ale do tej pory nie był znany typ jednostki. Archeolog morski Thomas Termote był w stanie zidentyfikować dwa okręty podwodne: to U-5 i UC-14 - poinformowała w poniedziałek agencja Belga.
Badacze wytypowali kilkanaście miejsc w rejonie Kołobrzegu, w których być może znajdują się podwodne stanowiska archeologiczne. "To pierwsza inicjatywa badawcza tego typu przeprowadzona w tym miejscu" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Aleksander Ostasz.
Archeologia podwodna to nie tylko działające na wyobraźnię wraki statków wypełnione złotem. To także zatopione krajobrazy, czyli całe światy zalane przez podnoszące się wody wszechoceanu - mówi w rozmowie z PAP dr Przemysław Krajewski, archeolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.