U stóp najwyższej góry Portugalii, stratowulkanu Pico, znaleziono grotę o ważnym znaczeniu geologicznym - przekazały władze archipelagu Azorów, w których skład wchodzi wyspa Pico, na której dokonano odkrycia.
Portugalskie służby przejęły dużą kolekcję manuskryptów, które trafiły na śmietnik w położonym na zachodzie kraju mieście Figueira da Foz. Najstarsze pergaminy liczą sobie ponad tysiąc lat.
W średniowiecznej wieży w Dornes, w środkowej Portugalii, znaleziono ślady po utworzonym w 1128 r. zakonie templariuszy, w tym m.in. ich nagrobki oraz monety znajdujące się w tej pięciokątnej budowli.
Służby medyczne Portugalii wydały ostrzeżenie dotyczące pojawienia się w popularnych wśród turystów regionach tego kraju komarów przenoszących groźne zakaźne choroby tropikalne.
Pod fundamentami średniowiecznego zamku w Almadzie, na zachodzie Portugalii, znaleziono fragmenty islamskiego mieszkania sprzed XI w.. Powstało w czasach, kiedy Półwysep Iberyjski znajdował się pod muzułmańskim panowaniem.
W popularnym wśród turystów mieście Lagos, na południu Portugalii, odnaleziono mogiłę, w której pochowano pięć osób. Zdaniem archeologów prawdopodobnie złożono w niej zwłoki niewolników.
W centrum miasta Porto, na północnym zachodzie Portugalii, odkryto ruiny średniowiecznego mostu. Fragmenty budowli znaleziono podczas prac przy budowie nowej linii metra, tzw. Różowej Trasy.
Na terenie Parku Archeologicznego Vale do Coa, w północno-wschodniej Portugalii, znaleziono malowidło naskalne przedstawiające człowieka. W miejscu tym dotychczas znajdowano przede wszystkim ryty prezentujące zwierzęta sprzed ponad 25 tys. lat.
Sprowadzone z Polski żubry pomagają odnowić populację tego gatunku na Półwyspie Iberyjskim - powiedział PAP Pedro Prata, dyrektor wykonawczy organizacji Rewilding Portugal. Podczas tegorocznych wakacji na pogranicze portugalsko-hiszpańskie sprowadzono osiem żubrów z Polski.
Archeolodzy z Portugalii odkryli w mieście Evora pozostałości dzielnicy zamieszkanej w X w. przez ludność pochodzenia arabskiego.