Ciężkie zakażenia Covid-19 mogą mieć związek ze zwiększonym ryzykiem schizofrenii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

U osób, które przebyły ciężkie zakażenie Covid-19, ponad cztery razy częściej diagnozowana jest później schizofrenia lub inne zaburzenia psychotyczne – informuje pismo „medRxiv”.

Schizofrenia to poważna choroba psychiczna, w której występują zaburzenia funkcji poznawczych, na przykład halucynacje i urojenia. Przyczyny występowania schizofrenii nadal nie są jasne, aczkolwiek wcześniejsze badania sugerowały, że może mieć związek z zakażeniami wirusowymi, na przykład grypą.

Wanhong Zheng z West Virginia University i jego zespół przeanalizowali dane dotyczące diagnozy schizofrenii i podobnych schorzeń u osób w wieku od 17 do 70 lat zakażonych Covid-19.

Dane dotyczące ponad 650 000 osób zebrano w ramach US National COVID Cohort Collaborative. Jak się okazało, około 219 000 osób objętych badaniem miało umiarkowaną, ciężką lub śmiertelną infekcję Covid-19, zaś około 213 000 osób uzyskało negatywny wynik testu na obecność wirusa. Pozostali uczestnicy (ponad 222 000) mieli zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), czyli zagrażającą życiu chorobę płuc niezwiązaną z covidem. Żadna z osób objętych badaniem nie miała w przeszłości schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej, depresji, zaburzeń osobowości ani traumy.

Autorzy sprawdzili, u jak wielu uczestników zdiagnozowano schizofrenię, ostre zaburzenie psychotyczne lub schorzenia pokrewne. Jak się okazało, trzy tygodnie po zakażeniu u 2573 osób zdiagnozowano stan psychotyczny. Mniej więcej połowa z tej liczby uległa zakażeniu Covid-19.

U osób, które miały Covid-19 ryzyko zdiagnozowania choroby psychotycznej było około 4,6 razy większe niż u osób, u których wynik testu na obecność wirusa był negatywny. W przypadku osób z ARDS prawdopodobieństwo zdiagnozowania tych schorzeń było o około 25 proc. mniejsze niż gdy wynik testu był negatywny.

Mniej więcej trzy miesiące po zakażeniu u osób chorych na Covid-19 ryzyko zdiagnozowania zaburzenia psychotycznego było nadal o 70 proc. większe niż u osób, które uzyskały wynik negatywny lub miały ARDS.

Zdaniem ekspertów potencjalnym wytłumaczeniem tego zjawiska mogłoby być nasilanie przez Covid-19 stanu zapalnego w mózgu. Stan zapalny podnosi z kolei poziom substancji zwanej kwasem kynureninowym.

Jak wykazały wcześniejsze badania, osoby chore na schizofrenię i psychozę mają podwyższony poziom kwasu kynureninowego w mózgu i płynie mózgowo-rdzeniowym. Wysoki poziom tej substancji stwierdzano również u osób z ciężkim przebiegiem Covid-19.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ BBC: żyjące na wolności szympansy wyszukują lecznicze rośliny

  • Fot. Adobe Stock

    ESA: Słońce nadal jest bardzo aktywne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera