Raport: wydatki na leczenie chorób w Europie w latach 2030-2040 mogą spaść o 595 mld euro

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wydatki na promocję zdrowia i zapobieganie chorobom w 2040 r. mogą stanowić 51 proc. wydatków na ochronę zdrowia – wynika z opublikowanego w czwartek raportu firmy Deloitte. W latach 2030-2040 wydatki na leczenie chorób mogą spaść o 595 mld euro - dodano.

W czwartek firma doradcza Deloitte opublikowała raport „Przyszłość ochrony zdrowia w Europie”. Zdaniem jego autorów, nowoczesne systemy leczenia będą oparte o tzw. podejście 5 P – partycypację, personalizację, precyzję, prognozowanie i prewencję.

„Dzięki świadomemu wdrożeniu tej strategii redukcja częstotliwości występowania niektórych chorób może zmniejszyć wydatki na opiekę zdrowotną w Europie o ok. 250 mld euro do 2030 r., a w perspektywie kolejnej dekady o nawet 595 mld euro” – stwierdzono w raporcie.

Dodano, że jednocześnie wraz ze spadkiem wydatków zmianie ulegnie ich główny cel.

„Podczas gdy w 2019 r. 83 proc. krajowych funduszy zdrowotnych było przeznaczanych na leczenie chorób i ich objawów, w 2040 r. mają one stanowić już tylko 49 proc. całości. Wzrost ma zostać odnotowany w zakresie wydatków na promocję zdrowia, właściwych nawyków oraz zapobieganie chorobom. Za niecałe 20 lat mają one stanowić 51 proc. całości, co oznacza wzrost o 34 p.p. w porównaniu z rokiem 2019” – stwierdzono w raporcie.

Wskazano w nim, że nowoczesne technologie ułatwią wczesne wykrywanie chorób. Pozwolą także na zmniejszenie nierówności w dostępie do opieki medycznej dzięki upowszechnieniu profilaktyki.

W ocenie autorów raportu popularyzacja technologii oraz podejścia promującego kwestię profilaktyki stanowią także odpowiedź na jedno z największych wyzwań dla stabilności systemu opieki zdrowotnej, jakim jest niedobór odpowiednio wykwalifikowanej kadry.

„Według przytoczonych w raporcie danych Health-EU newsletter 250 – Focus, już w 2020 r. w krajach Europy brakowało ok. miliona pracowników służby zdrowia. Co więcej, obecnie w blisko jednej trzeciej analizowanych krajów 40 proc. lekarzy ma więcej niż 55 lat, co niedługo może przyczynić się do poszerzenia luki kadrowej. Perspektywy dotyczące zasobów kadrowych wymagają więc podjęcia stosownych działań w zakresie rekrutacji, rozwoju umiejętności i elastycznej organizacji pracy” – dodano w raporcie Deloitte.

Firma Deloitte zajmuje się m.in. audytem oraz doradztwem podatkowym i prawnym; na świecie zatrudnia ponad 244 tys. pracowników. (PAP)

ms/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.06.2024 EPA/KOSTAS TSIRONIS

    Grecja/ Wszystkie obiekty archeologiczne w Atenach zamknięte z powodu upałów

  • Fot. Adobe Stock

    Utrata wagi przed zawodami nie służy sportowcom, zwłaszcza kobietom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera