Patogen kiły obecny w Ameryce na długo przed Europejczykami

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na długo przed przybyciem Kolumba do Ameryki na kontynencie rozpowszechniony był patogen wywołujący nieweneryczną kiłę – piszą naukowcy na łamach „Nature”.

Dwa tysiące lat liczy sobie materiał genetyczny bakterii krętka bladego (Treponema pallidum), który odnaleziono w Brazylii. Patogeny z tej grupy wywołują kiłę, groźną chorobę, rozprzestrzeniającą się drogą płciową, lub nieweneryczne choroby skóry i śluzówki.

DNA bakterii stwierdzono w kościach ludzi, którzy przed dwoma tysiącami lat zmarli na terenie dzisiejszej Brazylii. Jest to najstarsze znane pojawienie się tego patogenu – piszą naukowcy z międzynarodowego zespołu.

Naukowcy użyli narzędzi dentystycznych do wydrążenia niewielkich otworów w kościach i wydobycia próbek badawczych. Następnie wyizolowali z nich materiał genetyczny należący do patogenu.

W tym wypadku analiza materiału genetycznego wskazała na bakterią Treponema pallidum endemicum, wywołującą bejel, chorobę skórną i śluzówek. Bejel nie jest chorobą weneryczną. Kiłę weneryczną wywołuje blisko spokrewnione bakteria Treponema pallidum pallidum.

Wyniki badań oznaczają, że patogen występował na długo przed przybyciem Europejczyków do Ameryk w czasach nowożytnych. Popularna teoria głosi, że przywleczony został z Ameryki do Europy przez hiszpańskich konkwistadorów.

Odnosząc się do tej teorii, naukowcy wskazują, że odkryte przez nich ślady bakterii nie są związane z chorobą weneryczną. Dodają przy tym, że choroby wywołane przez bakterie z rodzaju Treponema rozpowszechnione były w Europie we wczesnych czasach nowożytnych. Ich pozostałości odnajdywane są w szkieletach m.in. z terenu Polski i Finlandii. (PAP)

Nauka w  Polsce

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera