NAWA: ruszyła 6. edycja programu Ulam dla zagranicznych naukowców

Fot. materiały prasowe NAWA
Fot. materiały prasowe NAWA

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) rozpoczęła nabór do 6. edycji programu Ulam. Mogą się do niego zgłaszać naukowcy z zagranicznych uczelni i ośrodków badawczych, którzy chcą prowadzić badania w Polsce. Wnioski można zgłaszać do 15 maja br.

Celem programu jest zwiększanie stopnia umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Pozwala on na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców. Umożliwia im odbycie stażu, a także nawiązanie i pogłębienie współpracy naukowej w polskich ośrodkach badawczych i akademickich - przypomniała NAWA w przesłanym PAP komunikacie.

Do programu mogą się zgłaszać naukowcy z tytułem co najmniej doktora. Ich pobyt w Polsce może trwać od 6 do 24 miesięcy. W ramach programu badacz otrzyma comiesięczne stypendium w wysokości 7500 zł, ryczałt na koszty utrzymania i zakwaterowania w Polsce w wysokości 4000 zł miesięcznie, ryczałt na koszty podróży w zależności od kraju przyjazdu oraz wsparcie na pobyt dzieci lub dla osób z niepełnosprawnością.

NAWA podała, że do tej pory z udziału w programie skorzystało 303 naukowców i naukowczyń z całego świata, m.in. z Niemiec, Włoch, Brazylii, Argentyny, Egiptu, Stanów Zjednoczonych, Australii, Chile, Meksyku czy Wietnamu. Najliczniej reprezentowane dziedziny według klasyfikacji OECD to nauki przyrodnicze oraz inżynieryjno-techniczne.

Fot. Adobe Stock
Fot. materiały prasowe NAWA

Dotychczasowi stypendyści programu najczęściej prowadzą badania na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechnice Wrocławskiej. Poza tym, na uczelniach w Toruniu, Opolu, czy Szczecinie. Na realizację projektów wybierane są również Instytuty PAN oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Więcej informacji na temat naboru można znaleźć na stronie NAWA.

Patron programu Stanisław Marcin Ulam (1909-1984) był wybitnym polskim matematykiem. W 1933 r. obronił doktorat na Politechnice Lwowskiej. Był członkiem słynnej lwowskiej szkoły matematycznej i współautorem Księgi Szkockiej, w której matematycy lwowscy zapisywali (w latach 1935–1941) zagadnienia matematyczne wymagające rozwiązania.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej udał się do Stanów Zjednoczonych, aby dołączyć do Institute for Advanced Study w Princeton. Pracował na wielu amerykańskich uniwersytetach jako profesor, w tym na należącym do Bluszczowej Ligi Uniwersytecie Colorado Boulder oraz na Uniwersytecie Wisconsin i Uniwersytecie Stanowym Florydy.(PAP)

Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera