Poznań/ Ogłoszono laureatów konkursu „Wielkopolska dla Planety 2030”

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nowoczesny sprzęt do nauki alfabetu Braille'a oraz wodorowe autobusy – to projekty nagrodzone w konkursie „Wielkopolska dla Planety 2030”, organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W ramach konkursu wyróżnieni zostali też młodzi naukowcy.

Celem Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „Wielkopolska dla Planety 2030” jest promowanie innowacyjnych firm i podkreślenie roli nauki we współpracy z biznesem w kontekście działań proklimatycznych. Nagrody w konkursie przyznawane są w dwóch kategoriach: „Nauka” oraz „Biznes”. Kategoria „Nauka” adresowana jest do doktorów i doktorantów, których aktywność naukowa dotyczy zintegrowanych działań w obszarze gospodarczym, społecznym i ochrony klimatu. Natomiast kategoria „Biznes” skierowana jest do regionalnych przedsiębiorstw.

O wynikach konkursu poinformował w czwartek Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Laureatami w kategorii „Nauka” zostali: mgr inż. Mariusz Bąk (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu): „Rozwój i funkcjonowanie torfowisk mszarnych na terenie plantacji sosny zwyczajnej w Europie Środkowo-Wschodniej”, dr Natalia Genstwa (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu): „Rozwój gospodarczy regionów Polski a zmiany emisji gazów cieplarnianych (badania w kontekście środowiskowej krzywej Kuznetsa)”, mgr Paulina Ratajczyk (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu): „W poszukiwaniu wydajniejszych organicznych materiałów fotowoltaicznych - od modyfikacji chemicznych po wpływ warunków ekstremalnych”, mgr Michał Sulik (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu): „Unexpected rearrangement of ivermectin in the synthesis of new derivatives with trypanocidal and antiplasmodial activities”.

Wśród laureatów znaleźli się także: mgr inż. Joanna Szymańska (Politechnika Poznańska): „Wpływ naturalnych materiałów węglowych na strukturę i właściwości tworzyw sztucznych”, dr Łukasz Szał (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu): „Kształtowanie zintegrowanego zarządzania jakością na szlakach turystycznych jako sieciowych produktach turystycznych”, oraz mgr Daria Wochal (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu): „Torfowiska w Antropocenie - paleoekologiczne studium krytycznych zmian ekosystemów w ostatnim millennium”.

Z kolei laureaci w kategorii „Biznes” to - HARPO: Maszyna Mountbatten Brailler Tutor kompletnym centrum nauki alfabetu Braille'a dla dzieci i ich nauczycieli, oraz Solaris Bus & Coach: Przegubowy, 18-metrowy autobus wodorowy Solaris Urbino 18 hydrogen.

Jak przypomniał Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, laureaci konkursu otrzymują nagrody. W kategorii „Nauka” to udział w spotkaniach naukowych dotyczących sztucznej inteligencji w Singapurze (2 osoby) oraz dwutygodniowy pobyt w centrum naukowym Danau Girang Field Centre na Borneo (7 osób), w kategorii „Biznes” – nagrody finansowe o wartości 50 tys. zł.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił w czwartek, że „obecna sytuacja geopolityczna oraz zachodzące zmiany klimatu stanowią poważne wyzwanie zarówno w aspekcie środowiskowym, jak i w wymiarze społeczno-gospodarczym”.

„Konkurs promuje wielkopolski wkład w osiągnięcie Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz transfer wiedzy do gospodarki, dzięki któremu możliwe będzie zastosowanie rozwiązań proklimatycznych we wszystkich obszarach życia społeczno-gospodarczego” – zaznaczył marszałek.

Konkurs o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „Wielkopolska dla Planety 2030” jest kontynuacją konkursu pod nazwą „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”. Nowa edycja konkursu została poszerzona o komponent naukowy – teraz nagradzani są nie tylko przedsiębiorcy, ale również naukowcy działający w regionie. (PAP)

Nauka w Polsce, Anna Jowsa

ajw/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 14.11.2024. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Pełczyńska-Nałęcz: kolejna „Ścieżka SMART” będzie oceniana dwa razy szybciej

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Kłosiński: gry komputerowe mogą podnosić świadomość ekologiczną

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera