Uczelnie i instytucje

Stowarzyszenie wspierające twórców naukowych rusza z kampanią "Kopiuj z klasą"

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Stowarzyszenie KOPIPOL, zajmujące się ochroną praw autorskich i propagujące rozwój nauki w Polsce, rozpoczyna kampanię „Kopiuj z klasą”. Inicjatywa ta ma na celu promowanie dorobku polskich naukowców oraz zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia prawnej ochrony twórczości naukowej.

Działając od blisko 30 lat KOPIPOL reprezentuje społeczność twórców dzieł naukowych. Stowarzyszenie jest jedną z dziesięciu organizacji zbiorowego zarządzania w Polsce, umożliwia autorom dochodzenie swoich praw - niezależnie od tego, czy są jego członkami.

Jak poinformowała wiceprzewodnicząca zarządu KOPIPOL dr Agnieszka Kowalska-Lasek, kampania "Kopiuj z klasą" ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że kopiowanie dzieł naukowych bez należytego uwzględnienia praw twórców jest nieetyczne i nielegalne.

"Reprezentujemy wszystkich twórców dzieł naukowych w kraju. Jako organizacja mamy większe możliwości, aby upomnieć się o twórcę i walczyć z wszelkimi naruszeniami prawa autorskiego. Jeżeli ktoś widzi naruszenia na swoich utworach, może się do nas zgłosić i otrzymać realną pomoc. Nie trzeba być członkiem stowarzyszenia, aby uzyskać wsparcie" – powiedziała PAP dr Kowalska-Lasek.

"Zależy nam, aby świat zrozumiał, że kopiując dzieła naukowe, tak naprawdę powielamy czyjąś pracę, za którą naukowcy mają pełne prawo otrzymywać wynagrodzenie. I tak jak naturalne jest, że artyści otrzymują tantiemy - tak chcielibyśmy, by naturalne było, że naukowcy otrzymują środki z repartycji" – zaznaczyła.

Stowarzyszenie pobiera opłaty od producentów i importerów urządzeń reprograficznych tj. drukarek, kopiarek, skanerów, a następnie, dzieląc je w systemie repartycji, wypłaca należne wynagrodzenia twórcom. Na stronie KOPIPOL uruchomiono specjalną wyszukiwarkę dla autorów.

"Wystarczy poszukać swojego nazwiska, jeśli znajduje się ono w bazie, to oznacza, że na tę osobę czekają pieniądze. Można je pobrać, wysyłając do nas odpowiednią deklarację" - dodała.

Kowalska-Lasek dodała, że KOPIPOL rozpoczęło także projekt "Nauka zaczyna się od ludzi", który ma promować polską naukę i jej twórców. Przez serię krótkich filmów, KOPIPOL zamierza przedstawić sylwetki naukowców, którzy na co dzień przyczyniają się do rozwoju wiedzy i nauki w Polsce.

Wiceprzewodnicząca zwróciła uwagę, że w KOPIPOL-u funkcjonuje również Fundusz Wsparcia Twórców, w ramach którego finansowane są różnorodne działania m.in. wydania publikacji naukowych, tłumaczeń, opracowań redakcyjnych, prac badawczych, przewodów doktorskich, postępowań habilitacyjnych i profesorskich. Finansowane są także publikacje w open access, dostęp do baz naukowych, a także organizacja szkoleń, warsztatów, konferencji, konkursów oraz innych form rozwoju nauki. "W ramach funduszu udzielamy bezzwrotnej pomocy finansowej twórcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej" – dodała.

Swoje prawa KOPIPOL powierzyło blisko 4 tys. osób. W strukturach stowarzyszenia działa natomiast około 100 przedstawicieli świata nauki. (PAP)

Wiktor Dziarmaga

wdz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera