Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
28.02.2024 aktualizacja 28.02.2024

Min. Wieczorek: chcemy finansować budowę akademików z Funduszu Dopłat

 24.01.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego. Dariusz Wieczorek.PAP/Jarek Praszkiewicz 24.01.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego. Dariusz Wieczorek.PAP/Jarek Praszkiewicz

Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział we wtorek, że chce, by z Funduszu Dopłat do budowy mieszkań komunalnych finansować także remonty i budowy akademików. Wyraził nadzieję, że projekt ustawy przewidujący taki zapis będzie procedowany jeszcze w marcu.

"Wdrażamy program remontu i budowy akademików. (...) Myślę, że za chwilę będzie projekt ustawy, który zapowiadaliśmy. W uzgodnieniu z ministrem (rozwoju i technologii, Krzysztofem) Hetmanem chcemy w ustawie dotyczącej Funduszu Dopłat, a więc z funduszu, z którego budowane są mieszkania komunalne na wynajem wspólnie z samorządami, (...) dopisać budowę i remonty akademików" - zadeklarował Wieczorek na antenie TOK FM.

Dopytywany, czy to kwestia najbliższych miesięcy, odparł, że najbliższych dni. "Mam nadzieję, że będzie procedowany w marcu" - dodał.

Wyraził też nadzieję, że projekt ustawy zostanie przyjęty przez rząd, parlament i podpisany przez prezydenta.

Fundusz Dopłat to pieniądze, z których samorządy mogą realizować mieszkania komunalne i socjalne. Jest zasilany rezerwą celową budżetu państwa.

Dziennikarka przywołała też pytanie prezesa PiS Jarosław Kaczyńskiego, który kilkanaście dni temu podczas wizyty w Opocznie pytał rządzących m.in., gdzie są akademiki za złotówkę.

Szef resortu nauki zauważył, że ten postulat, podnoszony w kampanii wyborczej przez Trzecią Drogę, nie jest wpisany w umowę koalicyjną. "Najpierw chcemy budować i remontować akademiki" - podkreślił. Po raz kolejny przypomniał, że z ok. 100 tys. miejsc w akademikach 30 tys. jest nieużytkowanych z powodu stanu technicznego.(PAP)

Nauka w Polsce

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024