Uczelnie i instytucje

Bielski magistrat przekazał miejski plac Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Bielski magistrat przekazał w darowiźnie teren w centrum na potrzeby Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Powstanie tu filia uczelni. Urząd miejski zakomunikował, że akt notarialny we wtorek podpisali prezydent Jarosław Klimaszewski i rektor prof. Tomasz Szczepański.

Jacek Kachel z biura prasowego bielskiego urzędu miejskiego podał, że uczelnia otrzymała 10,5 ha w ścisłym centrum miasta. Wartość szacowana jest na około 90 mln zł. Jego część jest zabudowana obiektami poprzemysłowymi. Budynki, które posiadają walory historyczne, zostaną zaadaptowane dla potrzeb filii uniwersytetu. Powstać ma atrakcyjna przestrzeń publiczna z dużą ilością zieleni.

Urzędnik poinformował, że szacunkowy koszt inwestycji to ponad 300 mln zł. Realizacja ma potrwać 60 miesięcy.

Prezydent Jarosław Klimaszewski, cytowany w komunikacie magistratu, podkreślił, że w Bielsku-Białej dyskusje o utworzeniu uczelni medycznej toczyły się ponad podziałami na wszystkich szczeblach - od miasta po rząd. „Mówiliśmy jednym głosem i dlatego powstała filia SUM. Od razu też myśleliśmy o pl. Fabrycznym jako docelowym miejscu funkcjonowania uczelni i bardzo się ucieszyliśmy, że ta koncepcja została zaakceptowana” – powiedział.

Zdaniem rektora prof. Tomasza Szczepańskiego, uczelnia myśli perspektywicznie o poziomie kształcenia 200-250 studentów. „Dzięki współpracy z Beskidzkim Centrum Onkologii mamy prosektorium do nauczania anatomii. (…) Planowane przejecie przez SUM jako organ prowadzący szpitala wojewódzkiego da nam możliwość kontrolowania jakości nauczania; także sam szpital jako placówka kliniczna trafi na najwyższą półkę” – powiedział.

Filia SUM funkcjonuje w Bielsku-Białej od obecnego roku akademickiego. Studenci kształcą się tymczasowo w budynku Agencji Rozwoju Regionalnego. Na pierwszy rok uczelnia przyjęła 75 studentów na kierunek lekarski. (PAP)

Marek Szafrański

szf/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Projekt noweli ustaw o j. polskim i NAWA trafił do konsultacji

  • Fot. Adobe Stock

    Resorty zdrowia i nauki: kierunki lekarskie na uczelniach z negatywną opinią PKA - bez limitu miejsc

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera