Terapia hormonalna kontra antybiotykooporne bakterie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Leki steroidowe stosowane w hormonalnej terapii zastępczej mogą zwalczać oporne na antybiotyki szczepy E. coli i „superbakterie” MRSA – informuje „Journal of Infectious Diseases”.

Pojawienie się bakterii odpornych na istniejące antybiotyki stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego, zaś opracowanie od podstaw nowych antybiotyków jest procesem niezwykle kosztownym i czasochłonnym.

Naukowcy z University of Kent (Wielka Brytania) połączyli podejście obliczeniowe i laboratoryjne, aby zidentyfikować istniejące leki, które można by wykorzystać do zwalczania infekcji bakteryjnych opornych na antybiotyki.

Co zaskakujące, okazało się, że klasa leków steroidowych stosowanych obecnie w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) może również zatrzymać rozwój opornych na antybiotyki bakterii E. coli i zabić oporne metycylinę szczepy gronkowca (MRSA), będące częstą przyczyną zakażeń wewnątrzszpitalnych. Hormonalna terapia zastępcza to stosowane u kobiet leczenie, którego celem jest ograniczenie nieprzyjemnych objawów towarzyszących menopauzie.

Leki te szczególnie dobrze wiążą się z kompleksem białkowym, cytochromem bd, który jest ważny dla wzrostu i przeżycia szeregu chorobotwórczych gatunków bakterii. Oczekuje się, że steroidy mogą stanowić alternatywę dla konwencjonalnych antybiotyków, które stają się coraz bardziej nieskuteczne.

„Te odkrycia pomogą w postępie badań nad nowymi środkami przeciwdrobnoustrojowymi. Chcemy wykorzystać nasze eksperymentalne podejście do odkrycia leków, które mogą działać przeciwko innym białkom bakteryjnym i zwalczać szeroką gamę infekcji opornych na antybiotyki” - podkreślił dr Mark Shepherd, wykładowca biochemii mikrobiologicznej w Kent i współautor artykułu. (PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Holenderscy naukowcy opracowali projekt pasażerskiego samolotu elektrycznego

  •  02.10.2020.  EPA/ANTONIO BAT

    Chorwacja/ W Dubrowniku odnotowano najwyższą w historii kraju temperaturę morza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera