Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
16.03.2024 aktualizacja 16.03.2024

Terapia hormonalna kontra antybiotykooporne bakterie

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Leki steroidowe stosowane w hormonalnej terapii zastępczej mogą zwalczać oporne na antybiotyki szczepy E. coli i „superbakterie” MRSA – informuje „Journal of Infectious Diseases”.

Pojawienie się bakterii odpornych na istniejące antybiotyki stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego, zaś opracowanie od podstaw nowych antybiotyków jest procesem niezwykle kosztownym i czasochłonnym.

Naukowcy z University of Kent (Wielka Brytania) połączyli podejście obliczeniowe i laboratoryjne, aby zidentyfikować istniejące leki, które można by wykorzystać do zwalczania infekcji bakteryjnych opornych na antybiotyki.

Co zaskakujące, okazało się, że klasa leków steroidowych stosowanych obecnie w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) może również zatrzymać rozwój opornych na antybiotyki bakterii E. coli i zabić oporne metycylinę szczepy gronkowca (MRSA), będące częstą przyczyną zakażeń wewnątrzszpitalnych. Hormonalna terapia zastępcza to stosowane u kobiet leczenie, którego celem jest ograniczenie nieprzyjemnych objawów towarzyszących menopauzie.

Leki te szczególnie dobrze wiążą się z kompleksem białkowym, cytochromem bd, który jest ważny dla wzrostu i przeżycia szeregu chorobotwórczych gatunków bakterii. Oczekuje się, że steroidy mogą stanowić alternatywę dla konwencjonalnych antybiotyków, które stają się coraz bardziej nieskuteczne.

„Te odkrycia pomogą w postępie badań nad nowymi środkami przeciwdrobnoustrojowymi. Chcemy wykorzystać nasze eksperymentalne podejście do odkrycia leków, które mogą działać przeciwko innym białkom bakteryjnym i zwalczać szeroką gamę infekcji opornych na antybiotyki” - podkreślił dr Mark Shepherd, wykładowca biochemii mikrobiologicznej w Kent i współautor artykułu. (PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024