Semaglutyd może chronić przed demencją

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Semaglutyd – substancja czynna popularnych leków Ozempic i Wegovy – może nie tylko pomagać w kontroli cukrzycy i redukcji masy ciała, ale również obniżać ryzyko rozwoju demencji - wynika z badania opisanego w czasopiśmie „Journal of Alzheimer’s Disease”.

Naukowcy z Case Western Reserve University przeanalizowali trzyletnią dokumentację medyczną blisko 1,7 mln osób z cukrzycą typu 2. Stwierdzili, że u pacjentów, którzy stosowali semaglutyd, ryzyko rozwoju demencji było istotnie niższe, niż u osób przyjmujących inne leki przeciwcukrzycowe – w tym inne preparaty działające na receptor GLP-1. Pozytywny efekt był szczególnie wyraźny u kobiet i osób starszych.

Demencja to stan chorobowy, który objawia się postępującym obniżeniem sprawności umysłowej i funkcji poznawczych, m.in. zaburzeniami uwagi, mowy, pamięci i orientacji. Występuje, gdy komórki mózgowe ulegają uszkodzeniu, a połączenia między nimi przestają prawidłowo działać. Uszkodzenia te, pogłębiające się z czasem, mogą być spowodowane różnymi czynnikami, w tym otyłością, cukrzycą, chorobami układu krążenia, urazowym uszkodzeniem mózgu czy udarem mózgu. Jak podkreślili autorzy badania, na wszystkie te stany może - pośrednio lub bezpośrednio - oddziaływać semaglutyd.

Lek ten wpływa na receptor GLP-1, który zmniejsza apetyt i pomaga regulować poziom glukozy we krwi. Jest substancją czynną m.in. w lekach Ozempic i Wegovy, stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz w terapii otyłości. Wcześniejsze badania wskazywały także na jego pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Autorzy publikacji (http://dx.doi.org/10.1177/13872877251351329) zaznaczyli, że ich badanie było statystyczne, dlatego nie można jeszcze mówić o jednoznacznym dowodzie na związek przyczynowo-skutkowy między semaglutydem a rozwojem demencji. Mają nadzieję, że inne zespoły jak najszybciej zdecydują się na przeprowadzenie randomizowanych badań klinicznych, które pozwolą potwierdzić ich odkrycia.

"Nasze badanie dostarcza jednak istotnych danych, które mogą wspierać dalsze prace nad profilaktyką tej choroby" - podkreślili. (PAP)

Katarzyna Czechowicz

kap/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Galaktyka M31 w Andromedzie. Obraz stanowi połączenie danych z różnych długości fali z przypisanym im dla wizualizacji barwami. Źródło: NASA, Marcel Drechsler, Xavier Strottner, Yann Sainty & J. Sahner, T. Kottary, przetwarzanie obrazu: L. Frattare, K. Arcand, J. Major.

    NASA pokazała zdjęcie galaktyki w Andromedzie w nietypowym ujęciu

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: woda wcale nie jest najlepszym płynem nawadniającym, lepsze jest np. mleko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera