Prof. Bradford Parkinson, "ojciec systemu GPS", doktorem honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

21.03.2024. Inżynier i wynalazca prof. Bradford Parkinson z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Morskiego w trakcie uroczystego posiedzenia senatu UM w siedzibie uczelni w Gdyni. PAP/Adam Warżawa
21.03.2024. Inżynier i wynalazca prof. Bradford Parkinson z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Morskiego w trakcie uroczystego posiedzenia senatu UM w siedzibie uczelni w Gdyni. PAP/Adam Warżawa

Amerykański inżynier oraz wynalazca prof. Bradford Parkinson, nazywany "Father of GPS" otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Uroczystość nadania tytułu odbyła się w czwartek.

"Niewiele jest osób nam współczesnych, którym zawdzięczamy tak wiele, którzy wywarli gigantyczny wpływ na rozwój niemal każdej dziedziny wiedzy i techniki. Niewątpliwie należy do nich prof. Bradford Parkinson z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda – +Father of GPS+" - powiedział w trakcie uroczystości rektor uczelni prof. Adam Weintrit.

Podkreślił, że uchwałę w sprawie nadania prof. Parkinsowi tytułu honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Senat uczelni podjął 16 listopada ub. r. "w uznaniu rewolucyjnego wkładu w rozwój techniki oraz wszystkich form transportu, jak również stworzenie podstaw do epokowej zmiany funkcjonowania świata i społeczeństw XX i XXI wieku poprzez kierowanie zespołem odpowiedzialnym za utworzenie pierwszego satelitarnego systemu pozycyjnego GPS-NAVSTAR (Global Positioning System – NAVigation Signal Timing and Ranging)".

Przypomniał, że zaszczytny tytuł przyznawany jest osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju nauki, kultury lub życia społecznego. "Do tego szacownego i wąskiego grona dołącza wielki wizjoner prof. Bradford Parkinson. A okazja ku temu jest szczególna: 50. rocznica zapoczątkowania wspólnego cywilno-wojskowego programu technicznego Globalnego Systemu Pozycjonowania GPS-NAVSTAR, który całkowicie zrewolucjonizował nawigację lotniczą, morską i lądową, a którego prof. Parkinson był głównym architektem jako dyrektor Biura Programowego systemu GPS Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF)" - powiedział.

Laudację wygłosił prof. Krzysztof Czaplewski, który zaznaczył, że efekty pracy prof. Parkinsona "mają wpływ na codzienne życie ludzkości". Dodał, że "w drugiej połowie XX wieku rozpowszechnienie techniki obliczeniowej i uruchomienie systemów satelitarnych na zawsze zmieniły nasze życie".

Zaznaczył, że żyjemy w erze informacyjnej, i- jak ocenił - bez systemów satelitarnych konsumpcja zdobyczy informatyki byłaby niepełna. "Bez osobistego zaangażowania profesora nie mógłby funkcjonować współczesny transport we wszystkich jego odmianach, nie byłoby bankowości elektronicznej czy też tak popularnych serwisów VOD" - powiedział i dodał, że każdy z nas, świadomie czy też nieświadomie, wykorzystuje efekty pracy profesora i osób, z którymi współpracował.

Prof. Bradford Parkinson urodził się w 1935 roku. Jest amerykańskim inżynierem oraz wynalazcą, emerytowanym pułkownikiem Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF). Od studiów doktoranckich związany jest ze Stanford University.

Osobiście kierował wystrzeleniem na orbitę pierwszych satelitów GPS, odpowiadał za ich koordynację oraz testy przed oddaniem do użytku.

Jest autorem wielu nowatorskich zastosowań systemu GPS, a innowacyjność jego prac została potwierdzona uzyskaniem siedmiu patentów.

Za swoją działalność naukową i zawodową był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, a jedną z najważniejszych nagród, którą otrzymał, jest Nagroda Królowej Elżbiety dla całego zespołu odpowiedzialnego za architekturę i budowę systemu GPS, wręczona w 2019 roku przez obecnego króla Karola III. (PAP)

Nauka w Polsce, Piotr Mirowicz

pm/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera