Tatry/ Rozpoczął się sezon kwitnienia krokusów

Zakopane, 29.02.2024. Pierwsze kwitnące krokusy na tatrzańskich łąkach. PAP/Grzegorz Momot
Zakopane, 29.02.2024. Pierwsze kwitnące krokusy na tatrzańskich łąkach. PAP/Grzegorz Momot

Na tatrzańskich polanach zaczęły kwitnąć krokusy. Fioletowe kwiaty można już podziwiać m.in. na Polanie Chochołowskiej. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) apelują o szacunek do tych chronionych roślin i publikują tzw. Kodeks miłośnika krokusów.

„W wielu miejscach na Podhalu można już obserwować kwitnące krokusy. Turyści chcący podziwiać fioletowe kwiaty powinni przestrzegać pewnych zasad, mając na uwadze ich ochronę" - przypomniała Paulina Kołodziejska z TPN. Ważne jest, by stosować się do kilku zasad, które nazywamy Kodeksem miłośnika krokusów – dodała.

„Bądź stróżem krokusów. Jeśli widzisz niewłaściwe zachowania, reaguj” – zachęcają władze TPN.

Według ustalonych zasad, krokusy należy podziwiać i fotografować z wyznaczonego szlaku turystycznego. Nie wolno wchodzić na polany, aby nie zadeptać tych kwiatów. Tym bardziej nie wolno siadać i kłaść się wśród krokusów podczas ich fotografowania lub pozowania do zdjęć. Obowiązuje zakaz zrywania krokusów jako chronionych roślin.

W poprzednich latach zdarzało się, że osoby chcące podjechać jak najbliżej krokusowych łąk, parkowały samochody wprost na kwiatach.

Przyrodnicy spodziewają się, że kwitnienie krokusów w Tatrach potrwa do połowy kwietnia. Wszystko zależy jednak od pogody, bo opady śniegu i mróz mogą powstrzymać masowe kwitnienie.

Z fioletowych, kwiatowych dywanów słynie Dolina Chochołowska, ale krokusy równie pięknie kwitną również w innych rejonach gór np. na Polanie Kalatówki, Polanie pod Kopieńcem czy na łąkach pod Reglami.

Podczas weekendów na tatrzańskich halach mają pojawić się wolontariusze, którzy będą pilnowali krokusów i napominali turystów łamiących zasady.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ itm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Rafał Kowalczyk

    Żubry nie żerują losowo

  • fot. materiały prasowe

    Dinozaur – tarbozaur główną atrakcją nowej wystawy stałej w Muzeum Ziemi w Warszawie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera