USA/ Media: amerykańscy seniorzy są szczęśliwi, amerykańska młodzież - nie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Amerykanie po sześćdziesiątce zajmują 10. miejsce w ogólnoświatowym rankingu szczęścia Instytutu Gallupa, podczas gdy młodzi Amerykanie zajmują dopiero 62. miejsce, tuż za Dominikaną - poinformował w sobotę portal Axios.

Instytut Gallupa po raz pierwszy przyjrzał się poczuciu szczęścia nie tylko w różnych krajach, ale też w różnych grupach wiekowych. (https://worldhappiness.report/)

Naukowcy zajmujący się poczuciem satysfakcji i szczęścia uważali, że w ciągu całego życia kreśli ono literę U: ludzie byli najszczęśliwsi w młodości, ich dobrostan pogarszał się w wieku średnim, by znów wzrosnąć po 55. roku życia.

Ale obecnie młodzi Amerykanie nie radzą sobie najlepiej. Znacząco wzrosła liczba przypadków lęku, depresji i samobójstw. Wskaźniki depresji i lęku wśród nastolatków w USA w wielu badaniach przeprowadzonych w latach 2010–2019 wzrosły o ponad 50 proc., a ze statystyk władz medycznych wynika że wskaźnik samobójstw wśród dzieci w wieku 10-14 lat potroił się w latach 2007–2021.

Zdaniem Ilany Ron-Levey, szefowej prowadzącego badanie zespołu Instytutu Gallupa, starsi Amerykanie o wiele częściej niż młodzi potwierdzali, że mają przyjaciela, do którego mogą zwrócić się w potrzebie. Mają więc większe wsparcie społeczne i choć mają mniej znajomych, są mniej od młodych samotni. Dodatkowo - dodaje portal - choć starzy Amerykanie stanowią zaledwie 11 proc. społeczeństwa, to dysponują aż 30 proc. bogactwa USA. 80 proc. osób powyżej 65 lat ma własne domy, toteż nie dotykają ich podwyżki czynszu i są lepiej zabezpieczeni przed inflacją - zauważył portal.

Amerykańskie obserwacje nie dotyczą jednak całego świata. W krajach, w których w ostatnich dekadach wzrastała jakość życia zachodziła odwrotna prawidłowość. "Szczególnie w Europie Wschodniej i Środkowej młodzi są szczęśliwsi niż starsi" - podkreślił Axios. (PAP)

os/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    NASA: łazik Viper nie poleci na Księżyc

  • EPA/SARAH YENESEL 10.07.2024

    USA/ Szkielet stegozaura sprzedany na aukcji za blisko 45 mln dol.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera