Rozpoczął się "Tydzień Dźwięku”, organizowany w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Trwający od wtorku "Tydzień Dźwięku" jest dziesiątym spośród "50 tygodni w Mieście Nauki”, organizowanych w Katowicach i okolicznych miastach. Tygodnie tematyczne, poświęcone istotnym społecznie zagadnieniom, są częścią trwających obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Obchody EMNK 2024 podzielono na grupy programowe. Oprócz 50 tygodni w Mieście Nauki są to: Miasto–Region–Akademia, program młodych Miasta Nauki, program edukacyjny Nauczyciele-Nauczycielom i program wydarzeń specjalnych. Najbardziej widoczne w przestrzeni publicznej są wydarzenia 50 tygodni w Mieście Nauki.

Cykl ten otworzył w styczniu "Tydzień zimna", kolejne tygodnie dotyczyły skarbów, rysunków, sztucznej inteligencji, gór czy miłości. Za każdy z tygodni odpowiedzialna jest jedna z uczelni konsorcjum, zapewniając program wydarzeń naukowych, popularnonaukowych, kulturalnych, społecznych i rozrywkowych. Za rozpoczęty we wtorek "Tydzień Dźwięku" odpowiada Uniwersytet Śląski (UŚ).

"To propozycja dla wszystkich, którzy chcą przyjrzeć się dźwiękowi z wielu perspektyw i poszukać jego znaczenia w różnych obszarach życia. Wspólnie zagłębimy się w świat nauki i badań – dowiemy się, jak dźwięk wpływa na nasz stan psychofizyczny oraz funkcjonowanie naszego mózgu" - czytamy w informacji prasowej UŚ.

Podczas tygodnia organizowane będą spacery dźwiękowe, w wyniku których powstaną krótkie etiudy muzyczne z wykorzystaniem dźwięków nagranych w Katowicach przez uczestników. Z nagranych dźwięków powstanie wspólna improwizacja/koncert wraz z wizualizacjami – obrazami/zdjęciami – we współpracy z dr hab. Pawłem Mędrkiem oraz studentami Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach: Aleksandrem Steblikiem oraz Pauliną Radomską.

We wtorek oraz środę odbędzie się sesja plenarna i konferencja naukowa "Dźwięk i jego droga", którą poprowadzi dr Sara Knapik-Szweda, gośćmi specjalnymi będą natomiast m.in.: prof. Evan Ruud z norweskiego University of Oslo and the Norwegian Academy of Music, dr Alexandra Ullsten z szwedzkiej School of Health Sciences at Örebro University, prof. dr hab. Bogusław Fugiel z Instytutu Fizyki im. Augusta Chełkowskiego, Uniwersytet Śląski.

Także we środę zorganizowana zostanie wizyta studyjna w Miejskim Szpitalu w Rudzie Śląskiej, podczas której odbędą się sesje muzykoterapeutyczne z dziećmi przedwcześnie urodzonymi i ich rodzinami na oddziale neonatologicznym.

W czwartek odbędą się warsztaty "Dźwięk jest wśród nas - eksploracja dźwięków w społeczności". Na Rynku w Katowicach stanie Mobilne Centrum Muzyki – przewoźna i plenerowa scena, na której grono muzykoterapeutów oraz studentów muzykoterapii z katowickiej Akademii Muzycznej zaprosi osoby uczestniczące do spontanicznej gry, śpiewu i tańca do muzyki.

Tego samego dnia odbędę się również próby w Operze Śląskiej, warsztaty śpiewu oraz warsztaty dźwiękowe dla seniorów.

W piątek odbędzie się koncert z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Dawida Runtza wraz z solistą Jakubem Jakowiczem.

W weekend zaplanowane zostały warsztaty oraz koncert "Moje dźwiękowe miasto".

Szczegółowy harmonogram Tygodnia Dźwięku znajduje się na stronie internetowej.  (PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    O neuroróżnorodności w warszawskiej Kawiarni Naukowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera