MKiDN: Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymała prof. Maria Brykowska

27.01.2023. PAP/Leszek Szymański
27.01.2023. PAP/Leszek Szymański

Konserwator zabytków prof. Maria Brykowska została uhonorowana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Laureatka odebrała odznaczenie z rąk sekretarz stanu Bożeny Żelazowskiej.

Uroczystość odbyła się w wtorek w siedzibie MKiDN.

Maria Brykowska urodziła się w 1933 r., ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1999 r. uzyskała tytuł profesora. Przez ponad 40 lat była aktywnie zaangażowana jako nauczyciel akademicki. Zawodowo związana była również z Biurem Projektów Miastoprojekt Stolica-Północ. Od 1980 r. jest członkiem Głównej Komisji Konserwatorskiej Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Od 1987 r. należy do Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS, a od 1990 r. do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Jest autorką licznych publikacji o architekturze polskiej i europejskie.

Jak przypomniano na stronie MKiDN, Maria Brykowska jest współautorką stałego zabezpieczenia i zagospodarowania otoczenia ruin zaników w Bodzentynie, Sochaczewie i Odrzykoniu oraz projektu zabezpieczenia reliktów kościoła św. Ducha i św. Marcina w Wiślicy. Kierowała badaniami naukowymi pałacu w Kurozwękach (1970-76), fortalicji w Sobkowie (1978-81) i kaplicy Trójcy Świętej w Lublinie (1995-96). Prowadziła nadzór konserwatorski na zamku w Janowcu (1983-85). W latach 2009-13 brała udział w badaniach architektoniczno-archeologicznych pałacu w Gardzienicach i ruin zamku w Kazimierzu Dolnym. Za osiągniecia w pracy konserwatorskiej została uhonorowana nagrodą im. prof. Jana Zachwatowicza.(PAP)

Tomasz Szczerbicki

szt/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Na zdjęciu Jeffrey A. Hoffman. EPA/LASZLO BELICZAY 17.01.2006

    Kraków/ Astronauta Jeffrey Hoffman gościem sobotniego wydarzenia na UJ

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch naukowców z Polski laureatami Starting Grants ERC

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera