Naukowcy z Japonii nagrodzeni medalami im. Michała Oczapowskiego 2023

Źródło: https://pan.pl/
Źródło: https://pan.pl/

Profesorowie Kensuke Miyamoto i Junichi Ueda z Japonii zostali nagrodzeni Medalami im. Michała Oczapowskiego za 2023 rok za wybitny wkład w rozwój fizjologii roślin ogrodniczych.

O wręczeniu odznaczeń poinformowała na swojej stronie internetowej Polska Akademia Nauk (PAN).

Jak czytamy w komunikacie PAN, prof. J. Ueda był pracownikiem Department of Biological Science, Osaka Prefecture University, Sakai, a od kilku lat jest na emeryturze. Prof. J. Ueda jest członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk i został wyróżniony Medalem Polskiej Akademii Nauk w 2012 roku.

Natomiast prof. K. Miyamoto był pracownikiem Faculty of Liberal Arts, Sciences and Global Education, Osaka Metropolitan University, Sakai.

PAN
Uczestnicy uroczystości. Źródło: https://pan.pl/

Medal im. Michała Oczapowskiego został ustanowiony w 1988 r.

„Do 2010 roku było to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Wydział Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych PAN osobom i instytucjom, które w sposób wybitny przyczyniły się do rozwoju nauk rolniczych w Polsce” - czytamy w komunikacie. Od 2011 r. Medal im. M. Oczapowskiego jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Wydział Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN osobie lub instytucji za wybitny wkład w rozwój nauk rolniczych i stosowanych nauk biologicznych.

Michał Oczapowski (1788-1854), profesor Uniwersytetu w Wilnie, był prekursorem nauk rolniczych.

Jak przypomniano w komunikacie PAN, Oczapowski pełnił funkcję organizatora Instytutu Agronomicznego w Marymoncie pod Warszawą i stworzył podwaliny nauki rolniczej w Polsce. Studiował w Niemczech, Austrii, Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii, a zdobytą wiedzę wykorzystał w kształceniu studentów oraz organizowaniu nowoczesnego rolnictwa. Opublikował wiele prac z tego zakresu.

„Najwybitniejszym jego dziełem jest 12-tomowy podręcznik pod ogólnym tytułem 'Gospodarstwo wiejskie'. Do dziś znaleźć można w nim wiele interesujących informacji z różnych działów rolnictwa” - podano w informacji PAN.

amk/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.05.2024. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny dr hab. Adam Bodnar (C) odbiera tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Łódzkiego w auli im. prof. Wacława Szuberta UŁ w Łodzi, 24 bm. Obok rektor UŁ prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska (L) oraz prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki (P) z Zakładu Prawa Konstytucyjnego Porównawczego Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Wydarzenie towarzyszy uroczystemu posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Łódzkiego w 79. rocznicę utworzenia uczelni. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Adam Bodnar z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

  • Fot. Adobe Stock

    Polsko-Niemiecka Nagroda Naukowa COPERNICUS 2024 - za badania w dziedzinie astrofizyki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera