Uczelnie i instytucje

Kraków/ Collegium Medicum UJ nie udostępni prosektorium UKEN w najbliższej przyszłości

08.05.2016. Collegium Medicum UJ przy ulicy św. Anny, w głębi budynki Collegium Maius. PAP/Jerzy Ochoński
08.05.2016. Collegium Medicum UJ przy ulicy św. Anny, w głębi budynki Collegium Maius. PAP/Jerzy Ochoński

Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie nie widzi możliwości udostępnienia w najbliższej przyszłości prosektorium dla przyszłych studentów medycyny Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

UKEN jeszcze nie kształci lekarzy, ale przewiduje, że w 2025 r. uruchomi kierunek lekarski w trybie stacjonarnym. Przy uruchomieniu takich studiów UKEN będzie współpracował ze szpitalami wojewódzkimi - Szpitalem Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera oraz Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II oraz z samorządem województwa małopolskiego, a list intencyjny w tej sprawie strony podpisały we wtorek. Wówczas też rektor UKEN prof. Piotr Borek powiedział dziennikarzom: „Jesteśmy po rozmowach z prorektorem Collegium Medicum, który wyraził wolę i chęć pomocy, wsparcia świeżego kierunku u nas w zakresie zajęć z anatomii praktycznej, czyli tych zajęć prosektoryjnych”.

Prorektor ds. CM UJ prof. Tomasz Grodzicki odniósł się do tej wypowiedzi w oświadczeniu, w którym zaznaczył, że „UKEN wystąpił do Collegium Medicum UJ z propozycją współpracy w zakresie organizacji zajęć z anatomii dla studentów kierunku lekarskiego UKEN, natomiast do tej pory nasza uczelnia nie zawarła żadnego porozumienia w tej sprawie, jak również nie widzi takiej możliwości w najbliższej przyszłości”.

Zdaniem przedstawicieli UJ obecnie współpraca taka jest niemożliwa ze względów logistycznych, ponieważ CM UJ zdecydowało już o współpracy z Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Targu, która uruchomiła medycynę w 2023 r. oraz z Akademią Tarnowską, która studia takie planuje otworzyć w październiku tego roku.

Zajęcia z anatomii w prosektorium to jedne z najważniejszych zajęć na kierunku lekarskim, są w programie I roku studiów.

W Małopolsce medycynę można studiować na trzech publicznych uczelniach: Uniwersytecie Jagiellońskim, Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu i Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu. Od października 2024 r. kierunek lekarski ma ruszyć na Akademii Tarnowskiej.(PAP)

Beata Kołodziej

bko/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera