Historia i kultura

Sandomierz i jego dziedzictwo będą promowane na Litwie

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Sandomierz i jego jagiellońskie dziedzictwo będą promowane na Litwie dzięki nowej współpracy międzynarodowej. Projekt realizowany przez sandomierskie Muzeum Zamkowe i Muzeum Historyczne w Trokach ma na celu podkreślenie więzi kulturowych i historycznych między Polską a Litwą.

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu we współpracy z Muzeum Historycznym w Trokach oraz Instytutem Polskim w Wilnie zaprezentuje na trockim zamku ekspozycję "Sandomierz – zapomniana rezydencja Jagiellonów".

Jak poinformował w piątek dyrektor sandomierskiego muzeum dr Mikołaj Getka-Kenig, celem projektu będzie popularyzacja wiedzy o historycznych związkach Polski i Litwy poprzez skupienie się na przykładzie Sandomierza, jako jednego z najważniejszych miast rezydencjonalnych królów polskich i wielkich książąt litewskich z dynastii Jagiellonów.

„Sandomierz odgrywał istotną rolę za czasów panowania dynastii Jagiellonów, zamek pełnił ważną funkcję rezydencjonalną. Miasto było kluczowym miejscem postoju dla monarchów jagiellońskich podczas ich cyklicznych podróży z Krakowa do Wilna. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się nawiązać współpracę z Muzeum Historycznym w Trokach. Mamy nadzieję, że będzie ona kontynuowana, gdyż – jak wiadomo – litewskie instytucje kultury oferują niezwykle bogate pole do współpracy z instytucjami polskimi właśnie ze względu na wspólnotę doświadczeń historycznych” – powiedział dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Dyrektor poinformował, że w ramach projektu powstanie wystawa „Sandomierz – zapomniana rezydencja Jagiellonów”, która będzie ukazywać historię związków miasta z tą dynastią, od Władysława Jagiełły po Zygmunta Augusta. Wystawa będzie pokazywana na zamku wielkich książąt litewskich w Trokach od czerwca do września. Ekspozycja zostanie przygotowana w języku litewskim i angielskim.

Elementem projektu będą również zaplanowane na jesień seminarium muzealnicze w Trokach z udziałem przedstawicieli obu instytucji oraz wizyta studyjna pracowników trockiego muzeum w Sandomierzu.

Projekt będzie realizowany dzięki blisko 100 tys. zł dotacji z programu "Kultura inspirująca", organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera