Śląskie/ Blisko 100 mln zł wsparcia dla Centrum Innowacyjnej Dydaktyki Medycznej w Zabrzu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Blisko 100 mln zł unijnego wsparcia otrzyma Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach do projektu utworzenia w Zabrzu Centrum Innowacyjnej Dydaktyki Medycznej. Centrum ma powstać na terenie zabrzańskiego szpitala klinicznego przy ul. 3 Maja i w kampusie uczelni w dzielnicy Rokitnica.

Jak podano w informacji o wynikach naboru programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego (FE SL) na stronie programu, w jego części (tzw. poddziałaniu) 8.1. Infrastruktura szkolnictwa wyższego do dofinansowania wybrany został zgłoszony w naborze niekonkurencyjnym projekt „Centrum Innowacyjnej Dydaktyki Medycznej w Zabrzu”, realizowany przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Przedsięwzięcie o szacunkowej wartości ponad 116 mln zł zostanie dofinansowane z FE SL kwotą ponad 98,9 mln zł. Zakładane jest utworzenie m.in.: nowoczesnych pomieszczeń symulacji medycznej czy ratownictwa medycznego z symulatorem ambulansu, a także zewnętrznego poligonu ratowniczego do ćwiczeń z urządzeniami terenowymi.

W połowie ub. roku uczelnia zamówiła pod kątem przygotowywanego unijnego projektu wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej z określeniem szacunkowych kosztów inwestycji i analizą stanu technicznego istniejących nieruchomości. Po przetargu prace te za ponad 225 tys. zł zamówiono w zabrzańskiej firmie Blank Architekci.

Zgodnie z opisem tego zamówienia chodzi o przebudowę i dostosowanie do nowych funkcji: budynku na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (to kompleks szpitala klinicznego w centrum Zabrza, przy ul. 3 Maja 13-15) oraz pustostanu w Zabrzu-Rokitnicy przy ul. Jordana 38.

„Przedsięwzięcie to składa się z kilku komplementarnych działań inwestycyjnych, których realizacja sprawi, że zarówno w historycznym kampusie w Zabrzu-Rokitnicy oraz w budynku przy ul. 3-go Maja 13-15 powstanie kompleksowe centrum dla studentów, którzy w jednym miejscu będą mieli dostęp do szeregu struktur związanych z dydaktyką” - wskazała uczelnia.

„W ramach zadania powstanie nowoczesna infrastruktura dydaktyczna na potrzeby kształcenia zarówno na kierunku ratownictwo medyczne, jak również na (…) kierunku lekarskim, będąca zintegrowanym przedsięwzięciem inwestycyjnym przygotowanym w oparciu o koncepcję uniwersalnego projektowania, jak również z uwzględnieniem atrybutów inteligentnej specjalizacji regionu: medycyna” - zaznaczono w opisie zamówienia.

Centrum Innowacyjnej Dydaktyki Medycznej w Zabrzu jest jednym z projektów strategicznych woj. śląskiego, zaakceptowanych na etapie uzgadniania FE SL m.in. przez Komisję Europejską. Oznacza to, że procedura ich dofinansowania nie wymaga prowadzenia konkursów - nabór oraz akceptacja wniosków prowadzone są w trybie pozakonkurencyjnym.

W woj. śląskim część inwestycji dot. infrastruktury szkolnictwa wyższego wspierana jest w przeznaczonym temu poddziałaniu 8.1. FE SL. Inna część dotowana jest w poddziałaniu 10.3. "Ifrastruktura szkolnictwa wyższego na potrzeby transformacji”, zasilanym środkami Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który ma odpowiadać na wyzwania społeczne i gospodarcze w europejskich regionach górniczych.

Z poddziałania 10.3. pod koniec lutego br. Uniwersytet Śląski w Katowicach otrzymał blisko 190 mln zł dotacji - pod kątem szacowanej na 250 mln zł budowy Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii. Zadaniem tej jednostki, która ma powstać do 2027 r., ma być m.in. pogłębianie współpracy z gospodarką, szczególnie w zakresie nowych materiałów i substancji.(PAP)

mtb/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Dolnośląskie Centrum Onkologii z prestiżowym certyfikatem

  • Fot. Adobe Stock

    Uniwersytet Medyczny w Łodzi: na kierunku lekarsko-dentystycznym 16 chętnych na miejsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera