Uczelnie i instytucje

Poznań/UAM otworzył Collegium Rubrum Wydziału Prawa i Administracji

Fot. materiały prasowe UAM
Fot. materiały prasowe UAM

46 mln zł kosztowała restauracja i przebudowa dawnego pruskiego magazynu artyleryjskiego, obecnego obiektu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. We wtorek nastąpiło oficjalne otwarcie Collegium Rubrum.

Otwarcie było elementem obchodów 105. rocznicy inauguracji pierwszego roku akademickiego Wszechnicy Piastowskiej, późniejszego Uniwersytetu Poznańskiego. Wszechnica Piastowska rozpoczęła pierwszy rok akademicki 7 maja 1919 roku.

W budynku mieścić się będzie Wielkopolska Biblioteka Prawnicza. Biuro prasowe uczelni podkreśliło, że jest to jedna z najlepszych i największych bibliotek prawniczych w Polsce. W swoich magazynach posiada 250 tys. woluminów oraz łączy funkcje biblioteki tradycyjnej i cyfrowej. Również w Collegium Rubrum działać będzie Klinika Prawa Wydziału Prawa i Administracji UAM, gdzie mieszkańcy aglomeracji poznańskiej będą mogli korzystać z pomocy prawnej.

Historia budynku przy al. Niepodległości sięga 1904 roku. Na początku XXI wieku stał się on własnością Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z przeznaczeniem na utworzenie w tym miejscu nowej siedziby Wydziału Prawa i Administracji UAM.

"Wydział wzbogacił się o nowy budynek, właśnie wzbogacił - bo to nie był zwykły remont. Mamy nową piękną przestrzeń, zarówno w budynku jak i dookoła. Jest to przestrzeń bardzo otwarta, ale też bardzo przyjazna" – powiedziała we wtorek rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska.

List gratulacyjny przesłał minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek.

"Cieszę się, że oddanie do użytku przebudowanego budynku Collegium Rubrum zbiega się z obchodami 105. rocznicy powstania poznańskiej Alma Mater. Rozbudowa uczelnianej infrastruktury to niezaprzeczalny dowód dynamicznego rozwoju uniwersytetu i zaangażowania poznańskiego środowiska akademickiego" – napisał minister.

Dariusz Wieczorek wyraził przekonanie, że nowy obiekt naukowo-badawczy "przyczyni się do poprawy warunków studiowania, podniesienia naukowej rangi jednostki oraz wzbogacenia jej oferty edukacyjnej".

Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Generalnym wykonawcą projektu była firma Alstal Grupa Budowlana. (PAP)

Nauka w Polsce, Rafał Pogrzebny

rpo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera