NCN sfinansuje wszystkie projekty z list rezerwowych w sześciu konkursach

21.02.2024. PAP/Łukasz Gągulski
21.02.2024. PAP/Łukasz Gągulski

Narodowe Centrum Nauki sfinansuje wszystkie projekty z list rezerwowych w sześciu konkursach. Tak zdecydowała Rada NCN - po tym, jak minister nauki zatwierdził plan rzeczowo-finansowy, uwzględniający dodatkowe 200 mln zł dla tej instytucji.

Dzięki grantom Narodowego Centrum Nauki swoje badania zrealizuje prawie 600 naukowców - poinformowało w czwartek Narodowe Centrum Nauki na swojej stronie internetowej.

Zwiększenie środków na sześć konkursów - OPUS 25, PRELUDIUM 22, SONATA BIS 13, MAESTRO 15, OPUS 26+LAP/Weave i SONATA 19 - to efekt przyznania NCN dodatkowych 200 mln zł przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. O tym, że szef resortu nauki Dariusz Wieczorek podpisał uwzględniający dodatkową sumę 200 mln zł plan rzeczowo-finansowy centrum na bieżący rok, instytucja poinformowała we wtorek.

O "gotowości do uruchomienia procedur finansowania" projektów z list rezerwowych dyrektor NCN Krzysztof Jóźwiak mówił już pod koniec lutego. Warunkiem była właśnie zmiana planu finansowego NCN.

Uchwała umożliwiającą tworzenie list rezerwowych w konkursach OPUS 25, PRELUDIUM 22, MAESTRO 15 i SONATA BIS 13 została podjęta w listopadzie ub.r.

"Wnioski umieszczone na listach rezerwowych to wnioski wysoko ocenione, które zdaniem ekspertów powinny być finansowane, a nie dostały decyzji pozytywnej z powodu braku środków w budżecie Centrum w momencie rozstrzygnięcia konkursów" - wyjaśniło NCN w komunikacie z 28 lutego br. Centrum poinformowało też, że wnioskodawcy, których projekty zostały umieszczone na listach rezerwowych, otrzymali decyzje z odpowiednią adnotacją.(PAP)

Nauka w Polsce

abu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    FNP przeznaczy 178 mln zł na projekty badawcze zakładające skuteczny transfer wiedzy lub technologii

  • Fot. Adobe Stock

    Minister nauki przyznał stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera