Australia/ Pierwszy przypadek zachorowania na ptasią grypę wśród ludzi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Pierwszy przypadek zachorowania na ptasią grypę H5N1 wśród ludzi został odnotowany w Australii – poinformował w środę departament zdrowia australijskiego stanu Wiktoria. Jak podaje Reuters nie stwierdzono żadnych oznak transmisji wirusa.

W oświadczeniu napisano, że przypadek dotyczy dziecka, które miało zakazić się podczas pobytu w Indiach. Mały pacjent wrócił już do zdrowia. Departament zdrowia zaznaczył, że ryzyko zakażenia innych osób jest bardzo niskie.

Australia była dotychczas jedynym kontynentem, gdzie nie odnotowano przypadku ptasiej grypy u człowieka.

Władze australijskie także w środę poinformowały, że na fermie drobiu w pobliżu Melbourne wykryto wysoce zaraźliwą odmianę ptasiej grypy, ale nie jest to ten sam szczep, który zainfekował krowy mleczne w Stanach Zjednoczonych. Gospodarstwo zostało poddane kwarantannie.

Testy laboratoryjne wykazały, że wirus jest niezidentyfikowanym szczepem H7, który prawdopodobnie pochodzi z populacji dzikiego ptactwa i już wcześniej wykryto go w Australii - powiedział główny lekarz weterynarii stanu Wiktoria Graeme Cooke. Jak podkreślił epidemia wśród drobiu nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Od 1976 roku w Australii wystąpiło dziewięć przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), z których ostatni dotyczył rozprzestrzenienia się szczepu H7N7 w stanie Wiktoria w 2020 r. Według rządu każdy przypadek został szybko wyeliminowany. (PAP)

mzb/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.06.2024 EPA/KOSTAS TSIRONIS

    Grecja/ Wszystkie obiekty archeologiczne w Atenach zamknięte z powodu upałów

  • Fot. Adobe Stock

    Utrata wagi przed zawodami nie służy sportowcom, zwłaszcza kobietom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera