Prezydium PAN: konieczne ograniczenia w wyrębie lasów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wskazane jest przedłużenie dotychczasowych decyzji o zakazie pozyskania drewna z lasów i wprowadzanie takiego czasowego moratorium na innych obszarach – uważa Prezydium PAN. W stanowisku przesłanym w piątek PAP badacze namawiają też do naturalnego odnawiania drzewostanu.

„Żyjemy pod narastającą presją kryzysu klimatycznego i kryzysu bioróżnorodności. Lasy są kluczowe zarówno dla złagodzenia tych kryzysów, jak i dla stworzenia warunków przetrwania w ich obliczu” – przypomnieli naukowcy z Polskiej Akademii Nauk.

Zaznaczyli, że istnieje niebezpieczeństwo, że lasy "staną się emitentem netto CO2 wskutek degradacji”. Zdaniem Prezydium PAN, konieczne jest jak najszybsze wprowadzenie zmian dla ratowania lasów.

„Należy zastanowić się nad modyfikacją gospodarki leśnej. (…) Stopniowe wyłączanie Lasów Państwowych (LP) z pozyskania drewna może być elementem takiej zmiany, musi być jednak przeprowadzane w sposób rozsądny, uwzględniający zarówno oczekiwania społeczne, jak i skutki ekonomiczne” – czytamy stanowisku Prezydium PAN.

Naukowcy dodali, że w Europejskim Zielonym Ładzie i Nowej strategii leśnej UE 2030 zapisano objęcie ochroną 30 proc. obszarów lądowych, a 10 proc. – ochroną ścisłą. Zaznaczyli, że już dziś 33 proc. Polski dotyczy jakaś forma ochrony, a leśnicy zakładają, że 10 proc. obszaru objętego ochroną ścisłą będzie wyłącznie w Lasach Państwowych.

„To oznaczałoby wyjęcie z pozyskania nawet 40 proc. LP, co jest nie do przyjęcia. Konieczny jest uspakajający komunikat Ministry Klimatu i Środowiska, iż te 10 proc. kraju objętego ścisłą ochroną nie będzie realizowane wyłącznie kosztem lasów (…)” – napisano w stanowisku.

Badacze podkreślili, że pilnego zbadania wymaga kwestia, czy lasy są nadmiernie eksploatowane. Uważają też, że należy zwiększyć „bliską naturze” hodowlę lasów i zastępować sztuczne nasadzenia naturalnymi odnowieniami drzewostanu.

„Z zadowoleniem należy przyjąć rozpoczęcie Ogólnopolskiej Narady o Lasach. Powinna być ona wstępem do opracowania długoterminowej i kompleksowej strategii dotyczącej lasów i leśnictwa w Polsce” – podsumowano w stanowisku Prezydium PAN.(PAP)

abu/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Czachorowski: komara tygrysiego w Polsce nie stwierdzono, ale może już tu być

  • Fot. Adobe Stock

    Beskidy/ Dwa nowe gatunki roślin odkrył naukowiec na Babiej Górze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera