Z szacunków wynika, że w Polsce brakuje ok. 500 onkologów, a niedobór kadr jest jednym z największych zagrożeń w onkologii – alarmują eksperci z Narodowego Centrum Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego.
Aby zachęcić studentów do wybierania specjalizacji onkologicznej, Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy (NIO-PIB) już po raz trzeci organizuje Studenckie Onko-Forum w dniach 25-26 maja 2024 w Warszawie.
„Niedobór kadr jest jednym z najważniejszych problemów w onkologii. Mimo że jest to specjalizacja priorytetowa, nadal nie jest ona często wybierana” - ocenił w rozmowie z PAP prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków NIO-PIB w Warszawie, pełnomocnik dyrektora NIO–PIB ds. Narodowej Strategii Onkologicznej i Badań Klinicznych.
Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) wynika, że w pierwszym etapie kwalifikacji na specjalizacje jesienią 2023 r. na 200 dostępnych rezydentur z onkologii klinicznej było tylko 39 chętnych. Dane te są o tyle niepokojące, że liczba zachorowań na nowotwory złośliwe nieustannie rośnie, a choroby te są obecnie drugą - po chorobach sercowo-naczyniowych - przyczyną zgonów Polaków. W naszym kraju żyje już ok. 1 mln osób z chorobą nowotworową.
„Bez odpowiednio przygotowanych kadr w dziedzinie onkologii nie będziemy w stanie skutecznie leczyć pacjentów z chorobami nowotworowymi. Dlatego inwestycja w kadry, w tym zwiększenie liczby lekarzy, pielęgniarek i innych specjalistów w dziedzinach onkologicznych, jest ujęta w pierwszym punkcie priorytetowym Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030” - przypomniał prof. Rutkowski.
Dodał, że aby zachęcić studentów medycyny do wybierania specjalizacji onkologicznej, konieczne jest prowadzenie działań edukacyjnych. „Dlatego Narodowy Instytut Onkologii podejmuje różne działania promocyjne, jak Studenckie Onko-Forum. Jest to bardzo dobra inicjatywa, ponieważ pokazuje młodym ludziom, że nowoczesna onkologia jest jedną z najciekawszych, najbardziej rozwijających się specjalizacji” – tłumaczył prof. Rutkowski.
W rozmowie z PAP współorganizator Studenckiego Onko-Forum 2024 prof. Marek Dedecjus z NIO-BIP ocenił, że studenci boją się wybierać specjalizację z onkologii, bo wciąż uważają ją za trudną i ciężką. „Onkologia ma złą sławę ze względu na przekonanie, iż wielu pacjentom nie można pomóc. Tymczasem, my chcemy pokazać, że to jest nieprawda, że bardzo dużo się zmieniło. Onkologia jest jedną z najciekawszych i najszybciej rozwijających się specjalizacji, przez co możemy skutecznie pomagać wielu pacjentom” – mówił prof. Dedecjus.
Dodał, że pod słowem onkologia kryje się m.in. onkologia kliniczna, radioterapia, chirurgia onkologiczna.
„Chcemy +odczarować+ onkologię i jej postrzeganie, pokazać, że praca w tej dziedzinie może dawać dużo satysfakcji i możliwości, w tym prowadzenia badań naukowych” – powiedział specjalista.
Podkreślił, że konferencja Studenckie Onko-Forum ma charakter naukowy. Program SOF24 obfituje w liczne sesje naukowe, podczas których studenci zaprezentują wyniki swoich dotychczasowych badań. Abstrakty konferencyjne wygłoszonych prac będą opublikowane w suplemencie do czasopisma „Nowotwory. Journal of Oncology”.
Autorowi najlepszej prezentacji zostanie przyznany grant edukacyjny na wyjazd na doroczny kongres European Society of Medical Oncology (ESMO), który odbędzie się we wrześniu w Barcelonie. Ponadto, w ramach nagród dla najlepszych prac studenckich Polskie Towarzystwo Onkologiczne ufundowało trzy wejściówki na Kongres Onkologii Polskiej w październiku 2024 r.
W tym roku udział w dwudniowej konferencji potwierdzili m.in.: prof. Philip Thierry, przewodniczący zarządu Instytutu Curie w Paryżu i prof. Matteo Lambertini, przewodniczący Komitetu Młodych Onkologów Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO).
„Nam najbardziej zależy oczywiście na najlepszych studentach, którzy są zainteresowani rozwojem. Chcemy im stworzyć jak najlepsze warunki do pracy – również naukowej oraz do wymiany doświadczeń. Ta inicjatywa się świetnie rozwija przy wsparciu dyrekcji, dlatego będziemy chcieli przekonać inne centra onkologii do podejmowania podobnych działań” – podsumował prof. Dedecjus.(PAP)
jjj/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.