Uczelnie i instytucje

Minister nauki: kierunki studiów dające uprawienia będą kontrolowane przez PKA

27.05.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej na Uniwersytecie Gdańskim, 27 bm. Minister Wieczorek spotkał się z rektorami publicznych i prywatnych uczelni, wojewodą i marszałkiem województwa pomorskiego. PAP/Adam Warżawa
27.05.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej na Uniwersytecie Gdańskim, 27 bm. Minister Wieczorek spotkał się z rektorami publicznych i prywatnych uczelni, wojewodą i marszałkiem województwa pomorskiego. PAP/Adam Warżawa

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek zapowiedział w poniedziałek na Uniwersytecie Gdańskim, że w ustawie o szkolnictwie wyższym uczelnie, które prowadzą studia związane ze zdobyciem uprawnień będą certyfikowane przez Polską Komisję Akredytacyjną.

Minister odwiedza ośrodki akademickie w związku z konsultacjami dotyczącymi zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym. Po spotkaniu z rektorami uczelni z woj. pomorskiego odbyła się konferencja prasowa na temat przygotowywanych przez resort zmian w ustawie.

"Wszystkie kierunki studiów i wszystkie uczelnie, które prowadzą studia dające jakiekolwiek uprawnienie do działalności w jakimś zawodzie, czyli np. psychologia, pedagogika, trener czy MBA, muszą być scertyfikowane przez Polską Komisję Akredytacyjną" - powiedział.

Dodał, że będzie to dotyczyło studiów I i II stopnia oraz studiów podyplomowych.

Minister zwrócił uwagę, że PKA nie ma teraz żadnych instrumentów do sprawdzania studiów podyplomowych. "Wręcz nie ma prawa tego kontrolować" – podkreślił.

"Takie Collegium Humanum w 2022 roku, w ciągu dwóch miesięcy dostało zgodę na utworzenie 43 nowych kierunków studiów. Tam teoretycznie studiuje 25 tys. studentów" - zaznaczył.

Minister zapowiedział, że zamierza "namówić środowisko" i - jak dodał - "to będzie bardzo bolało", do tego, aby studia podyplomowe mogły prowadzić tylko uczelnie, które będą miały studia I stopnia na tym kierunku, na którym planują utworzenie studiów podyplomowych. "To jest wtedy fachowa kadra, sprzęt, laboratoria. Wtedy wiemy, że na tych studiach podyplomowych będzie można wykształcić np. psychologa" - stwierdził.

Wieczorek planuje również, aby resort, którym kieruje, kontrolował przebieg studiów. Wyjawił, że "wkurzają" go reklamy uczelni, które zachęcają do studiowania on-line. Jego zdaniem są to "produkcje dyplomów". "W tym zakresie będziemy chcieli jako ministerstwo wzmocnić kontrolę" - zapowiedział.

Przyznał, że zamierza również "zwiększyć kompetencję samego ministra". Wyjaśnił, że jeśli uczelnia będzie łamała prawo - czyli "nie utrzymuje jakości, łamie ustawę, rozporządzenie", to on chciałby "znaleźć rozwiązanie (...), żebyśmy mogli szybko reagować na tego typu łamanie prawa poprzez zamykanie uczelni" - tłumaczył minister.

Na początku maja Wieczorek zapowiedział, że projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym powinien być gotowy w połowie roku. Wskazywał wówczas, że jest ok. 700-750 poprawek do ustawy o szkolnictwie wyższym.

Wieczorek w Gdańsku podał, że do tej pory spotkał się z rektorami uczelni wyższych z 12 województw. "Chcemy odwiedzić wszystkie ośrodki akademickie do końca czerwca" - zapowiedział.(PAP)

Nauka w Polsce, Piotr Mirowicz

pm/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera